Aspekty prawne, Wiadomości i statystyki

Minimalna powierzchnia mieszkania – aktualna sytuacja

0

W ostatnich latach na rynku deweloperskim wzrosła liczba tzw. mikromieszkań. Aby ograniczyć takie praktyki deweloperów, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zamierza wprowadzić przepisy określające minimalną powierzchnię mieszkania. Zdaniem Polskiego Związku Firm Deweloperskich nie ma to jednak logicznego uzasadnienia.

Od kilku lat kolejni deweloperzy wprowadzają do swojej oferty mikromieszkania (mikroapartamenty). Takie lokale, o powierzchni od kilkunastu do dwudziestu kilku metrów, cieszą się sporym zainteresowaniem, zwłaszcza ze strony młodych ludzi, dla których są one często pierwszymi samodzielnymi mieszkaniami po wyprowadzeniu się z domu. Są one też często kupowane w celach inwestycyjnych – na wynajem, np. dla studentów czy singli. Mikrokawalerki są wynajmowane w ramach tzw. aparthoteli i traktowane jako lokale użytkowe. Są zwykle wykończone pod klucz i wyposażone we wszystkie niezbędne sprzęty.

Rynek deweloperski

fot. topaspics/bigstockphoto.com

Zapotrzebowanie na tak małe mieszkania wynika z kilku powodów. Jednym z nich jest napływ studentów do miast uniwersyteckich w połączeniu z niedoborem miejsc w akademikach i wysokimi kosztami wynajmu typowych mieszkań. Kolejne czynniki to niedobór miejsca w dużych miastach oraz zmiany demograficzne wpływające na wzrost liczby jedno- i dwuosobowych gospodarstw domowych.

Jednak Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przeanalizowało przepisy i stwierdziło, że mikrokawalerki nie spełniają norm dla lokali mieszkalnych. W mieszkaniu powinien się znajdować co najmniej jeden pokój o powierzchni nie mniej niż 16 mkw. Minimalna powierzchnia całego mieszkania nie jest wyraźnie określona, lecz biorąc pod uwagę inne wymagane parametry, najmniejsze mieszkanie zgodne z przepisami powinno mieć ok. 24 mkw.

Projektowane rozporządzenie MIB ma wprowadzić zmiany. Minimalna powierzchnia mieszkania miałaby wynosić 25 mkw. Zdaniem ministerstwa jest to w interesie kupujących, bo ma ukrócić praktyki deweloperów sprzedających lokale mieszkalne jako usługowe. Przedstawiciele Izby Architektów argumentują też, że tak mała powierzchnia jest niezgodna z ideą mieszkania i nie da się na niej założyć rodziny.

Rozporządzenie ma też zlikwidować kilka martwych przepisów, np. konieczność projektowania miejsca na pralkę w łazience (podczas gdy coraz częściej pralki podłącza się w kuchni), czy też zakaz umieszczania aneksów kuchennych w pokojach dziennych w kawalerkach (w razie braku osobnej kuchni z oknem można jedynie projektować kuchnie tzw. ciemne lub wnęki kuchenne połączone z przedpokojem).

Polski Związek Firm Deweloperskich negatywnie ocenia planowane wprowadzenie minimalnej powierzchni mieszkania. Argumentuje, że skoro deweloperzy bez problemu znajdują nabywców na małe lokale, ograniczenia tego rodzaju nie mają uzasadnienia. Wskazuje też na sprzeczność – z jednej strony stworzono program Mieszkanie Plus, z założenia skierowany do młodych, a z drugiej utrudnia się młodym osobom dostęp do mieszkań na ich kieszeń. Zdaniem PZFD decyzja, czy taki metraż ogranicza komfort życia, powinna należeć do samych nabywców. Związek apeluje o wykreślenie tego zapisu przy najbliższej nowelizacji rozporządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *