Sprzedaż nieruchomości

Mieszkanie przy rzece

0

Nieruchomości znajdujące się w pobliżu akwenów powszechnie uchodzą za bardziej atrakcyjne. Czy tak jest w rzeczywistości? Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że pod tym pojęciem kryją się zarówno popularne osiedla mieszkaniowe, jak i luksusowe apartamenty. W praktyce jednak ceny takich nieruchomości są wyższe niż przeciętne ceny na danym terenie. Nic więc dziwnego, że z tego rozwiązania coraz chętniej korzystają sami deweloperzy.

W Warszawie sporo nowych inwestycji zlokalizowanych jest w pobliżu wody. Mowa w tym przypadku nie tylko o Wiśle. Sporo lokali powstaje również w okolicy Jeziora Gocławskiego czy Jeziora Balaton. W okolicy Wisły ostatnio wybudowane zostały osiedla na Żeraniu, Wilanowie czy Ursynowie. Są to często tereny oddalone od ścisłego centrum o 8-10 km. Stąd też ich atrakcyjne ceny, chociaż i tak stosunkowo wysokie. Za mieszkanie na Ursynowie, nieopodal Kanału Służewieckiego trzeba zapłacić nawet 8100 zł za metr kwadratowy. Osiedle to ma wysoki standard, ale jest dość daleko od centrum. Na jednym z osiedli na Bemowie deweloper wybudował prywatny zbiornik wody do użytku rekreacyjnego. Z tego tytułu cena za metr kwadratowy wzrosła z 6400 do 7200 zł za metr kwadratowy.

Okazuje się więc, że mieszkanie nad wodą w Warszawie wcale nie musi być drogie. Wynika to z niewielkiej ilości inwestycji nad wodą w samym centrum miasta. Takie nieruchomości od razu zaliczane są do segmentu premium. Tak jest w przypadku Apartamentów The Tides na warszawskim Śródmieściu. Osiedle ma swoją przystań dla łodzi. Dlatego cena za metr kwadratowy przekracza 20 tysięcy złotych.

Również w Krakowie w cenie jest sąsiedztwo rzeki. Na Woli Justowskiej, a więc jednej z najbardziej atrakcyjnych dzielnic w mieście, za mieszkanie na osiedlu apartamentowym nad rzeką Rudawą za metr kwadratowy trzeba zapłacić do 11 tysięcy złotych. W dzielnicy Grzegórzki za nowoczesne mieszkanie z udogodnieniami takimi jak sauna, basen czy patio ceny zaczynają się od 8 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

We Wrocławiu inwestycje nad Odrą są bardzo popularne. Mowa przede wszystkim o Kępie Mieszczańskiej. To wyspa na Odrze oddalona tylko kilkaset metrów od Starego Miasta. Ceny tam są o 1000 zł za metr kwadratowy wyższe niż gdzie indziej. Wynoszą teraz 6600 zł za metr kwadratowy. Nieco drożej jest w nadodrzańskiej dzielnicy Różanka.

Sąsiedztwo rzeki na pewno zwiększa atrakcyjność nieruchomości. Niesie jednak ze sobą również i pewne zagrożenia. Mowa o zagrożeniu powodziowym oraz organizacji odpowiedniej do warunków terenowych i hydrologicznych sieci kanalizacji. W praktyce różnie z tym bywa.

Sporo zmieniło się od stycznia tego roku, jeśli chodzi o zagrożenie powodziowe. Obecnie zgodę na inwestycję budowlaną w miejscach nad wodą wydaje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Informacje o ewentualnym zagrożeniu powodziowym znaleźć się muszą w prospekcie informacyjnym, który przekazywany jest kupującym razem z umową deweloperską. Sporo cennych informacji na ten temat znaleźć można również w internecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *