Nowe mieszkania, Porady dla deweloperów, Rynek pierwotny

Mieszkanie od dewelopera – co można zmienić w projekcie?

0

Zakup mieszkania od dewelopera ma swoje zalety. Często są to nieruchomości tańsze od tych z rynku wtórnego. Poza tym, jeśli klient kupuje mieszkanie w tzw. stanie deweloperskim, może je wykończyć według własnego uznania. Z drugiej strony musi godzić się na pewne ustępstwa związane z akceptacją deweloperskiego rozkładu pomieszczeń, okien czy drzwi.

Na szczęście niektórzy deweloperzy zezwalają na wprowadzanie poprawek do swoich projektów. Jednak deweloper na pewno nie zgodzi się na zmiany, które będą ingerowały w budynek lub jego części wspólne. Modyfikacje można wykonywać jedynie wewnątrz mieszkania, a należą do nich ustawienia ścian działowych, rozmieszczenie gniazdek czy grzejników. Im wcześniej te kwestie zostaną zgłoszone, tym łatwiej będzie można je wprowadzić, co zwiększa szanse, że nie będzie za to naliczona dodatkowa opłata.

Rynek budowlany

fot. Franck Boston/bigstockphoto.com

Klienci są coraz bardziej świadomi, co przekłada się na wprowadzanie w życie swoich pomysłów i upodobań. Jest to szczególnie ważne przy wykańczaniu nieruchomości, ponieważ w tej przestrzeni spędza się najwięcej czasu. Musi być więc funkcjonalna, urządzana zgodnie z potrzebami i gustem kupującego. Warto więc, by firma deweloperska dopuszczała możliwość pewnych modyfikacji zgodnie z życzeniem klientów, by ich dodatkowo zachęcić do korzystania ze swojej oferty.

Modyfikacje powinny zostać spisane w formie umowy, którą podpisuje deweloper wraz z klientem. Może ona stanowić załącznik do umowy deweloperskiej lub do prospektu informacyjnego. Aby obie strony miały pewność, że zmiany w omówionej postaci zostały prawidłowo uzgodnione, warto taki dokument spisać w formie aktu notarialnego, podobnie jak robi się to z umowami dotyczącymi transakcji z udziałem nieruchomości.

Jednak przed podpisaniem takiego aneksu oraz przed wprowadzeniem zmian, warto skonsultować się z architektem, który podpowie, jakie rozwiązania będą najbardziej funkcjonalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *