Wiadomości i statystyki

Mieszkania trzypokojowe najpopularniejsze

0

HRE Investments w oparciu o dane opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny przygotowało raport dotyczący zależności między liczbą pokoi w mieszkaniu a  zainteresowaniem nim  ze strony kupujących. Zobaczmy, jakie mieszkania najlepiej się sprzedają.

Trzypokojowe mieszkania najpopularniejsze

Spośród ponad 200 tysięcy mieszkań, które Polacy kupili w ubiegłym roku, aż 41 procent transakcji stanowiły zakupy mieszkań trzypokojowych. Tym samym mieszkania trzypokojowe zepchnęły na drugie miejsce najpopularniejsze do tej pory lokale dwupokojowe. Na trzecim miejscu uplasowały się mieszkania o liczbie pokoi równej 4 lub więcej. Co ciekawe, mieszkania jednopokojowe, czyli tak zwane ,,kawalerki” stanowiły tylko 6 procent transakcji.

yarruta/bigstockphoto.com

Dużo zależy od wielkości miasta

Okazuje się, że popularność mieszkania o danej liczbie izb zależy od wielkości miasta. Na przykład w dużych miastach (powyżej 200 tysięcy mieszkańców) kawalerkę wybrał co 12 nabywca, natomiast w małych miastach (poniżej 200 tysięcy) już tylko co 24 kupujący. W przypadku mieszkań dwupokojowych sytuacja wygląda podobnie – 35 procent transakcji w dużych miastach i tylko 25 procent w małych miastach. Dopiero w przypadku mieszkań trzypokojowych i większych następuje inny obrót sprawy. Tego typu lokale zdecydowanie lepiej sprzedają się w małych miastach niż w dużych.
To, o czym należy pamiętać to fakt, że dane zebrane przez Główny Urząd Statystyczny określają sprzedaż lokali w podziale na liczbę izb. Niestety wprowadza to pewne nieścisłości, ponieważ za izbę uznawany jest nie tylko pokój, ale także co najmniej 4 – metrowa kuchnia. W związku z tym kawalerka może w statystykach być przedstawiana zarówno jako jednoizbowe, jak i dwuizbowe mieszkanie. Eksperci z HRE Investments biorąc pod uwagę przewagę ogłoszeń na portalach ogłoszeniowych, w których kuchnia nie jest brana jako izba, przygotowując raport również założyli, że kuchnia nie jest zaliczana do liczby pokojów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *