Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości i statystyki

Mieszkania trudniej dostępne niż przed rokiem

0

Pandemia koronawirusa wyhamowała wzrost cen na rynku nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że mieszkania stały się bardziej dostępne. Więcej niż przed rokiem zapłacić należy za obsługę kredytu, a także wykończenie czterech kątów. Coraz rzadziej przyznawane są również kredyty hipoteczne.

Otrzymanie kredytu hipotecznego stało się trudniejsze

Epidemia koronawirusa silnie wpłynęła na całą gospodarkę, w tym rynki nieruchomości i pracy. Do destabilizacji doszło również w sektorze finansowym. Wszystko to sprawia, że mieszkania, mimo braku podwyżek cen i spadku popytu, stały się trudniej dostępne niż jeszcze przed rokiem.

Pierwsza przeszkoda, na jaką natrafiają osoby zainteresowane kupnem nieruchomości, to wyższy wkład własny. W zeszłym roku w większości banków wynosił 10%. Obecnie, w zależności od pożyczkodawcy, konieczne jest posiadanie minimum 20% wartości nieruchomości.

To jednak niejedyne wymagania, które stawiają przed kredytobiorcami banki. Z powodu obniżenia przez Krajową Radę Pieniężną stóp procentowych, udzielanie pożyczek stało się mniej opłacalne. Dodatkowo nagły kryzys na rynku pracy spowodował również bardziej wnikliwą weryfikację wypłacalności potencjalnych pożyczkobiorców.

W efekcie banki dokładniej niż zazwyczaj badają sytuację finansową klientów, udzielając kredytów przede wszystkim wnioskodawcą, którzy osiągają wysokie, stabilne dochody. Z trudnościami liczyć muszą się natomiast pracownicy niektórych branż, osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych, a także prowadzące własną działalność gospodarczą.

Na mieszkanie trzeba wydać więcej niż przed rokiem

Mimo że epidemia koronawirusa ustabilizowała ceny na rynku nieruchomości, i tak za własne cztery kąty zapłacić należy więcej niż przed rokiem. W porównaniu do roku ubiegłego mieszkania z rynku pierwotnego są droższe o 7 procent, natomiast z rynku wtórnego o 10 procent. Liczyć należy się również ze zwiększonymi kosztami transakcji, w tym prowizją bankową i usługami notariusza, których wysokość zależy od wartości mieszkania.

Wzrosły koszty wykończenia mieszkania

Koszty kredytu to niejedyne wydatki, na jakie należy przygotować się, kupując nieruchomość.
Więcej niż przed rokiem zapłacić należy również za materiały wykończeniowe oraz prace ekip remontowych.

Wszystko to sprawia, że obecnie zakup nieruchomości wiąże się ze zwiększonymi trudnościami i kosztami w porównaniu do sytuacji sprzed kilku miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *