Nowe mieszkania, Rynek pierwotny, Sprzedaż nieruchomości

Miejsca postojowe w nowych osiedlach

0

Miejsca postojowe stają się w miastach towarem bardzo pożądanym z uwagi na rosnącą liczbę aut w przeliczeniu na mieszkańca. Deweloperzy budując nowe osiedla rezygnują często z miejsc ogólnodostępnych, dając nabywcom mieszkań możliwość wykupienia ich na własność.

Parking przynależny do mieszkania to często argument decydujący o sfinalizowaniu transakcji. W Polsce jest coraz więcej samochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca, a to powoduje, że w dużych miastach zaczyna brakować miejsc postojowych. Z tego powodu również włodarze miast usiłują różnymi metodami zachęcać mieszkańców do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej. Na razie jednak częściej wybieramy auto. Nierzadkim zjawiskiem jest, że do jednego gospodarstwa domowego przynależy więcej niż jeden samochód. Brak miejsca postojowego pod domem może powodować niemałe problemy z zaparkowaniem samochodu, zwłaszcza w godzinach popołudniowych, kiedy wszyscy wracają z pracy.

Coraz częściej więc kupujący szukają mieszkań właśnie z przynależnymi miejscami postojowymi. Z drugiej strony sami deweloperzy sprzedają lokale, z którymi miejsce takie jest w pakiecie. Czasem jego cena ukryta jest już w cenie mieszkania i nie ma możliwości zakupu lokalu bez parkingu. Najczęściej jednak miejsca postojowe, czy to na parkingu zewnętrznym, czy w hali garażowej, sprzedawane są dodatkowo. Ich liczba jest ograniczona, więc kto pierwszy, ten lepszy.

Ceny miejsc postojowych zależą od ich rodzaju, a także od lokalizacji samej nieruchomości. Najdroższe są miejsca w hali garażowej w dzielnicach położonych w centrum, najbliższych od centrum oraz takich, które z uwagi na inne czynniki uważane są za lokalizacje prestiżowe. Średnie ceny miejsc postojowych wahają się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Obowiązek zakupu miejsca postojowego lub jego brak ustalany jest indywidualnie dla każdej inwestycji. Zależy on między innymi od tego, czy w okolicy jest wystarczająca liczba miejsc do parkowania. Inwestycje powstające w centrach miast z reguły mają ograniczoną liczbę miejsc postojowych, ponieważ powstają na mniejszych działkach, często między już stojącymi budynkami. Jednak z ich sprzedażą deweloperzy nie mają problemu, ponieważ w takich dzielnicach miejsce postojowe jest na wagę złota. Zdarzają się zapytania o ich zakup od osób, które mieszkają już w okolicy, jednak są one sprzedawane w pierwszej kolejności nabywcom mieszkań.

Mniejszy popyt na miejsca parkingowe jest w inwestycjach, w których ceny lokali są niższe. W takim wypadku dodatkowe kilkadziesiąt tysięcy stanowi dla kupującego często zbyt duży wydatek. Jednak zdarza się, że miejsca postojowe są dokupowane kilka miesięcy po odbiorze i wykończeniu mieszkania. W niektórych ofertach można skorzystać z zakupu dwóch miejsc, wówczas ich cena w pakiecie jest korzystniejsza.

O liczbie miejsc postojowych w nowej inwestycji nie decyduje sam deweloper. Jest to bowiem uzależnione od obowiązujących przepisów oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Rodzaj miejsc postojowych zależy od działki, na jakiej powstaje budynek, w tym szczególnie od jej wielkości. W przypadku małych działek deweloperzy decydują się na wybudowanie hali podziemnej. Jednak koszt tego jest bardzo duży, dlatego też ceny takich miejsc postojowych są wyższe. Mimo tego, cena sprzedaży pojedynczego miejsca w podziemnej hali garażowej jest nawet dwu-trzykrotnie niższa od ceny jego wybudowania. Jednak trudno byłoby znaleźć nabywcę, który pokryłby rzeczywisty koszt wybudowania takiego miejsca, który może wynosić nawet 80-100 tysięcy złotych. Z tego powodu ceny sprzedaży ustalane są na akceptowalnym dla nabywców poziomie, a pozostały koszt jest po prostu doliczany do całej inwestycji, czyli podnosi cenę sprzedaży mieszkań.

Deweloperzy, chcąc zachęcić nabywców do zakupu miejsc postojowych, czasem oferują je w promocyjnych cenach, np. niższa cena dla pierwszych kupujących, rabat na drugie miejsce postojowe, albo dodają je gratis do mieszkania. Trzeba mieć jednak na uwadze, że koszt takiego pozornie gratisowego miejsca postojowego będzie ukryty w wyższej cenie mieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *