Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości i statystyki

Kupno domów – rynek pierwotny a wtórny

0

Kupowanie domów na rynku pierwotnym nie jest w Polsce bardzo popularne. Przyjęło się, że nowe domy są przede wszystkim budowane przez prywatnych inwestorów – często tzw. systemem gospodarczym. Jeśli dochodzi do zakupu już zbudowanego domu, najczęściej jest on z rynku wtórnego. Jednak widać coraz większe zainteresowanie domami deweloperskimi. Można też zaobserwować, że nabywcy domów nowych i starszych podejmują inne wybory, jeśli chodzi o parametry budynków.

Jeśli chodzi o domy z rynku pierwotnego, ciekawym zjawiskiem jest rosnące zainteresowanie domami o niewielkim metrażu. Deweloperzy mają w ofercie sporo domów w zabudowie szeregowej bądź bliźniaczej, gdzie segmenty mają powierzchnię porównywalną z większymi mieszkaniami w blokach (czasem zaledwie 60-70 mkw.). Takich segmentów jest nawet 80 proc., natomiast domów wolnostojących jest niewiele. Działki też są mniejsze. Według danych portalu Rynekpierwotny.pl jeszcze w ubiegłym roku najczęściej spotykane były powierzchnie w przedziale 300-400 mkw. Obecnie najwięcej jest działek pomiędzy 200 a 300 mkw.

Brians Photos/bigstockphoto.com

Z kolei na rynku wtórnym widać tendencję odwrotną. Domy o dużej powierzchni sprzedają się coraz lepiej. Według danych Metrohouse najwięcej transakcji dotyczy domów powyżej 150 mkw. (ponad połowa), cztero- lub pięciopokojowych. Mniej popularne są domy pomiędzy 100 a 150 mkw. Jeśli chodzi o zakres cenowy, większość transakcji dotyczy kwot niższych niż 500 tys. zł. Średnia cena to 405 tys. zł. Domy z rynku wtórnego sprzedają się znacznie dłużej niż mieszkania, przeciętnie 7 miesięcy, choć zdarzają się i takie, które na nabywców czekają po kilka lat (zwykle bardzo duże lub o cenie powyżej przeciętnej). Dla porównania, mieszkania sprzedają się zwykle w czasie krótszym niż 3 miesiące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *