Wiadomości i statystyki

Koszty dezynfekcji obciążeniem dla spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot

0

Kolejna fala epidemii koronawirusa spowodowała konieczność dezynfekcji przestrzeni wspólnych, w tym bloków mieszkalnych. Czyszczenie nakierowane na niszczenie wirusów generuje jednak wysokie koszty, którym wielu spółdzielniom mieszkaniowym trudno sprostać.

Brak środków na dezynfekcję

Jednym z wymogów, kierowanych przez sanepid do zarządców budynków, jest sanitarne zabezpieczenie ogólnodostępnych przestrzeni w blokach. Brak jednak dokładnych regulacji, na czym, według sanepidu, dokładnie mają polegać te działania. Zarządcy budynków borykają się również z brakiem środków na ten cel. Budżet spółdzielni jest zazwyczaj wcześniej zaplanowany, brak też dotacji, które, chociaż częściowo zrefundowałyby koszty dezynfekcji. A wydatki na taki cel w dużych spółdzielniach mogą sięgać nawet kilkaset tysięcy złotych. Tym bardziej, że częstej dezynfekcji domagają się także mieszkańcy bloków. Z tych powodów zarządcy budynków starają się ograniczać koszty związane z dezynfekcją.

Jak przebiega sanitarne zabezpieczenie budynków?

Popularną i szeroko reklamowaną usługą stało się w ostatnim czasie ozonowanie pomieszczeń. Ze względu na wysoką cenę takie rozwiązanie nie jest jednak zazwyczaj wykorzystywane w przestrzeniach mieszkalnych.

W budynkach zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe stosowane są najczęściej popularne środki wirusobójcze. Powszechne stała się dezynfekcja poręczy, klamek, włączników światła i innych elementów używanych przez mieszkańców, a także montaż dozowników do płynów antybakteryjnych.

Kontroli technicznych w tym roku nie będzie?

Epidemia koronawirusa ma wpływ również na kontrolę techniczne budynków. Zgodnie z prawem budowlanym co roku konieczny jest przegląd sieci gazowych oraz kominów. Co 5 lat sprawdzać należy natomiast instalacje techniczne.

W tym roku takie kontrole obarczone są szczególnym ryzykiem, mogą być więc przeprowadzone z opóźnieniem. Jest to zgodne z zaleceniem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Większość spółdzielni, ze względów bezpieczeństwa, decyduje się jednak na planowe przeprowadzenie przeglądów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *