Rynek pierwotny, Wiadomości i statystyki

Koszty budowy domu coraz wyższe

0

Jak podaje serwis KalkulatoryBudowlane.pl, koszt budowy domu wzrósł w porównaniu do poprzedniego roku średnio o 7,8 – 9,5%. Czym spowodowany jest ten wzrost cen i co oznacza dla inwestorów?

Wydatki związane z budową domu zaczynają się sporo przed tym, zanim wylejemy fundamenty. Najpierw trzeba kupić działkę i projekt, potem ewentualnie załatwić kredyt hipoteczny, następnie uiścić opłaty związane z zakupem – opłata notarialna, podatki czy wpis do księgi wieczystej. A to dopiero początek, bo potem przyjdzie się nam zmagać z rosnącymi cenami materiałów budowlanych, długim oczekiwaniem na fachowców i kosztami wyposażenia, które potrafią nadwyrężyć niejeden domowy budżet. Ile kosztuje więc budowa domu w 2020 roku?

Koszt budowy domu jednorodzinnego w 2020 roku

Serwis KalkulatoryBudowlane.pl wyliczył, że aktualne koszty budowy domu zależą głównie od jego powierzchni i wynoszą:

  • dom parterowy (100 m kw) – ok. 273 tys. zł netto,
  • dom z poddaszem (140 m kw) – ok. 323 tys. zł netto,
  • dom z poddaszem i piwnicą (195 m kw) – ok. 375 tys. zł netto.

Trzeba więc przygotować się na to, że koszt budowy domu do stanu deweloperskiego w porównaniu z poprzednim rokiem jest wyższy o ok. 20 – 25 tys. zł.

Dlaczego wybudowanie domu jest droższe?

Przyczyn tej niekorzystnej dla inwestorów sytuacji jest co najmniej kilka. Głównym czynnikiem rosnących cen są wyższe koszty materiałów budowlanych oraz niedobór pracowników. Jak wynika z analiz Muratorplus.pl, materiały budowlane w grudniu 2019 roku wzrosły średnio o 1,6% w porównaniu do grudnia 2018 roku. Wydaje się, że procentowo podwyżka nie jest duża, jednak biorąc pod uwagę łączny koszt wybudowania domu, różnica ta może sięgać łącznie nawet kilkunastu tysięcy złotych. Eksperci przewidują, że  ceny tradycyjnie wzrosną jeszcze bardziej wraz z początkiem sezonu budowlanego, czyli wiosną 2020 roku.

Drugim czynnikiem, który bezpośrednio wpłynął na wyższy koszt budowy domu, są ceny usług budowlanych. Firmy z tego obszaru mają problem z pozyskaniem pracowników, w związku z tym muszą płacić im wyższe wynagrodzenie, co wpływa na cenę całej usługi. Optymizmem nie napawa również fakt, że na dobre ekipy trzeba czekać kilka miesięcy.

Co w takiej sytuacji mogą zrobić inwestorzy? Niestety na warunki rynkowe nie mają wpływu. Jeśli mamy taką możliwość, to warto rozpocząć budowę domu jak najszybciej, bo są prognozowane kolejne wzrosty cen.

Większość inwestorów nie posiada gotówki, aby wybudować dom. Muszą się wspomagać kredytem hipotecznym. Pocieszający jest fakt, że ze względu na niskie stopy procentowe, z finansowania w banku można skorzystać na wyjątkowo atrakcyjnych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *