Wiadomości i statystyki

Kooperatywy mieszkaniowe

0

Nieustannie rosnące potrzeby mieszkaniowe sprawiają, że władze państwowe poszukują kolejnych rozwiązań, które usprawnią sektor i przyczynią się do zwiększania liczby dostępnych lokali.

Program Mieszkanie Plus nie spełnia póki co pokładanych w nim oczekiwań, gdyż realizacja jego założeń jest niezwykle trudna. Natomiast najnowszy pomysł resortu inwestycji ma przyczynić się do samodzielnego realizowania budowy domu przy zmniejszeniu kosztów nawet o 30 procent. Niższa cena wynikać ma z braku marży i bardziej przyjaznych zasad co, do nabycia działki pod budowę nieruchomości.

Rynek nieruchomości

fot. filistimlyanin/bigstockphoto.com

Większość polskich miast rozrasta się poprzez stale przybywające przedmieścia. Szczególnie widoczne jest to przy dużych aglomeracjach, gdzie deweloperzy masowo budują kolejne osiedla. Brak dostępnych terenów pod taką inwestycję w obrębie miasta wymusza poszukiwanie na obrzeżach. Nowa ustawa ma zmniejszyć to zjawisko i przyczynić się do powstawania kooperatyw mieszkaniowych.

Warunkiem powstania kooperatywy jest zrzeszenie minimum trzech osób, które wspólnie wybudują budynek mieszkalny w celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Działanie ma mieć charakter nonprofit i może dotyczyć już istniejącego budynku, który wymaga poważnego remontu przed wprowadzeniem się nowych lokatorów.

Władze gminne będą mieć za zadanie usprawnić procedury, które pozwolą kooperatywom na sprawne nabywanie dostępnej działki pod budowę domu wielorodzinnego. Co ważne, taka nieruchomość nie może być siedzibą firmy, a mieszkania w niej dostępne nie mogą być wynajmowane. Jedynie działalność non-profit umożliwi realizację inwestycji w idei kooperatywy.

Celem ministerstwa jest zwiększenie gęstości zaludnienia w miastach bez wpływu na  jakość mieszkania w danym rejonie. Suburbanizacja, czyli rozlewania się miast na obrzeża jest negatywnym zjawiskiem dla samorządów. Silnie podnosi koszty rozwojowe, bo niezbędne jest rozbudowywanie infrastruktury sieciowej, drogowej oraz społecznej, a także ingerowanie w tereny leśne i objęte ochroną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *