Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości i statystyki

Kolejne rekordy sprzedaży mieszkań

0

Najnowsza publikacja wyników sprzedaży mieszkań przez spółki deweloperskie notowane na warszawskiej GPW pokazuje, że w pierwszym półroczu 2017 roku sprzedaż lokali na pierwotnym rynku mieszkaniowym cały czas jest rekordowo wysoka i wciąż rośnie.

W czerwcu bieżącego roku sprzedano o 25% więcej mieszkań niż w styczniu tego roku. W I kwartale 2017 roku w sześciu największych miastach sprzedano o blisko 30% więcej mieszkań niż rok temu.

Andrey Popov/bigstockphoto.com

Warto także zauważyć, że przeciętna cena mieszkań w ofercie pozostała na niezmienionym poziomie. Na uwagę zasługuje także fakt, że od kilku kwartałów cyklicznie spada liczba gotowych niesprzedanych mieszkań. Według ekspertów branża deweloperska wciąż demonstruje swoją siłę.

Po publikacjach wyników za drugą połowę 2016 roku wydawało się, że dynamika się wyzerowała. Deweloperzy obawiali się spadku ilości sprzedawanych mieszkań. Raporty wskazują jednak, że sprzedaż kwitnie i mieszkania wciąż sprzedają się bardzo dobrze.

Większość spółek poprawiła swoje kwartalne i półroczne wyniki. Zdaniem ekspertów nieprędko skończy się passa deweloperów. Od ostatnich wyborów parlamentarnych wyraźnie widoczny jest optymizm coraz większej części społeczności. Środowisko gospodarcze kraju ulega regularnej poprawie, za czym podąża wciąż rozwijający się rynek pracy. Dodatkowo sytuacja geopolityczna w Europie coraz mniej sprzyja emigracji zarobkowej Polaków. Wolą oni zostać w kraju, a ci, którzy pracują poza jego granicami, chętnie wracają. Do kupowania mieszkań Polaków zachęcają także wciąż niskie stopy procentowe. To zachęca deweloperów do planowania kolejnych inwestycji.

Wśród najlepszych w rankingach sprzedaży wymienić można spółki Robyg, Murapol i Dom Development. Półroczna sprzedaż lokali przez te firmy wyniosła 1,6-1,7 tysiąca. Wynik ten jest bardzo imponujący, a do tego do poprawienia jeszcze w tym roku.

Czołówka polskich spółek deweloperskich, które zajmują się budową mieszkań w pierwszym półroczu sprzedała prawie 14 tysięcy mieszkań. W stosunku do analogicznego okresu w 2016 roku to wzrost sprzedaży o 24%. Rynek dynamicznie się rozwija i nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja w najbliższych kwartałach miała ulec zmianie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *