Wiadomości i statystyki

Kolejne rekordy na rynku budowlanym

0

Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że deweloperzy stale budują coraz więcej mieszkań. W ostatnich dwunastu miesiącach powstało ich najwięcej w historii. Tylko w październiku rozpoczęto ponad 16 tys. nowych inwestycji mieszkaniowych, co daje wzrost aż o 23 proc. w porównaniu z ostatnim rekordem w branży, który padł w sierpniu. Niewykluczone, że kolejny rekord padnie za miesiąc.

Rok 2017 przyniósł w Polsce prawie 183 tys. nowych mieszkań na sprzedaż i wynajem. Rekordowe wyniki odnotowuje się zarówno w liczbie mieszkań, jak i wydawanych pozwoleń na budowę, których wzrost GUS określił na poziomie 14 procent. Podobny wzrost, w granicach 12 procent, oszacowano w przypadku rozpoczętych nowych inwestycji budowlanych. Co ciekawe, dostrzegalny jest spadek popytu na mieszkania, których ciągle rosnące ceny odstraszają niektórych kupujących. Taka sytuacja nie wpłynęła jednak na deweloperów, którzy śmielej decydują na budowanie kolejnych osiedli. Najwięcej zabudowy mieszkaniowej powstaje w dużych aglomeracjach takich jak Gdańsk, Wrocław czy Warszawa. Niemniej, również mniejsze miasta wzbogacają swój krajobraz o nowe nieruchomości – szczególnie ośrodki o charakterze rozwojowym, jak np. Bydgoszcz czy Rzeszów.

Liang Zhang/bigstockphoto.com

Bardzo istotnym czynnikiem w branży nieruchomości jest program Mieszkanie Plus, którego dodatkowe środki przekonują kolejne osoby do zakupu nowego mieszkania. Jednak lokale objęte tym programem stanowią zaledwie 7 proc. wszystkich realizowanych obecnie projektów mieszkaniowych. Wraz ze wzrostem liczby inwestycji budowlanych rosną ceny materiałów oraz kosztów pracy. Wielu deweloperów poszukuje pracowników nawet poza granicami polskimi. Brak wystarczającej liczby fachowców z różnych sektorów budowlanki może spowolnić pracę przy budowie mieszkań komercyjnych oraz w ramach programu Mieszkanie Plus. Aktualnie terminy realizacji są jeszcze dotrzymywane, ale jeśli sytuacja na rynku pracy się nie poprawi, część inwestycji będzie musiała być przesunięta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *