Wiadomości i statystyki

Jakie osiedla i mieszkania są wybierane przez singli?

0

Wskutek zmian demograficznych w ostatnich latach wzrasta liczba singli, którzy stają się coraz bardziej znaczącą grupą nabywców mieszkań. Przy wyborze zarówno lokalizacji, jak i samego mieszkania zwracają oni uwagę na metraż i rozkład, ale też na dostępność udogodnień współgrających z ich stylem życia.

Lokalizacja – co jest ważne?

Single zwykle zwracają uwagę na to, by jak najwięcej spraw dało się załatwić w bliskim otoczeniu mieszkania. Dlatego atrakcyjne będą dla nich osiedla w pobliżu centrum, blisko najważniejszych instytucji i sklepów. Ważny jest także dostęp do miejsc umożliwiających atrakcyjne spędzanie czasu – klubów fitness, restauracji, kin, teatrów. Inny popularny wybór to lokalizacje w pobliżu dzielnic biurowych, umożliwiające szybkie dotarcie do pracy.

Satura/bigstockphoto.com

Jednak należy zwrócić uwagę, że mieszkania blisko centrum należą zwykle do najdroższych, a spora grupa singli to osoby, które dopiero co się usamodzielniły i nie mają dużej zdolności kredytowej. Dlatego mogą wybierać mieszkania tańsze na obrzeżach miasta, ale wtedy kluczowa jest dla nich dobra komunikacja. Istotna jest tu nie tylko rozwinięta sieć dróg i odpowiednia ilość miejsc do parkowania, lecz także duża liczba połączeń autobusowych i ewentualnie tramwajowych. Coraz bardziej popularnym środkiem transportu jest rower, który jest chętnie wybierany przez singli. Rower jest tani w eksploatacji, a w dużych miastach, takich jak Warszawa, umożliwia unikanie korków i oszczędza problemów z parkowaniem. Dlatego liczą się także dobre warunki dla ruchu rowerowego – dostępność odpowiednich ścieżek i ich połączenie w spójną sieć tras.

Jakie mieszkanie dla singla?

To właśnie single stanowią najliczniejszą grupę wśród najemców i nabywców mieszkań najmniejszych – kawalerek i kompaktowych lokali dwupokojowych do 40 mkw. Lokale takie są najczęściej kupowane bądź wynajmowane jako pierwsze w życiu mieszkanie po usamodzielnieniu się. Mieszkanie takie jest nieraz kompromisem pomiędzy planami na przyszłość (wejście w związek i ewentualność, że do mieszkania wprowadzi się partner) a ograniczoną zdolnością kredytową.

Single stanowią też dość liczną grupę najemców. Wynajem pozwala im na większą swobodę i możliwość przeprowadzki, gdy np. znajdą lepszą pracę gdzie indziej. Jeśli są to osoby młode, studiujące lub tuż po podjęciu pierwszej stabilnej pracy, nieraz nie myślą jeszcze o mieszkaniu w kategoriach budowania majątku – a przede wszystkim ogranicza je zdolność kredytowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *