Wiadomości i statystyki

Jakie mieszkanie najbardziej opłacalne?

0

Coraz częściej kupuje się mieszkania w celach inwestycyjnych. Opłacalność takiego zakupu zależy od kilku czynników, w tym od lokalizacji, metrażu, liczby pokoi i sposobu wykorzystywania lokalu. Występują tu znaczące różnice między polskimi miastami – okazuje się, że np. w niektórych lepiej inwestować w kawalerki, a w innych w mieszkania dwupokojowe.

Mieszkania kupowane z zamiarem wynajmowania są przeważnie niewielkie, jedno- lub dwupokojowe, gdyż na takie najłatwiej znaleźć chętnych. Grupą docelową najemców są przeważnie single i pary – zwykle osoby młode przed zakupem własnego mieszkania. Sporo niewielkich mieszkań kupuje się także z myślą o najmie krótkoterminowym, zwłaszcza w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie. Natomiast nie ma wielu chętnych na lokale kilkupokojowe o większych metrażach.

Scott/bigstockphoto.com

Zatem, jeśli inwestować, to w kawalerkę lub mieszkanie dwupokojowe. Deweloperzy również dostosowują swoją ofertę do tego trendu, stawiając przede wszystkim na niewielkie, kompaktowe lokale. Co opłaca się bardziej? Zależy to od skali cen w danym mieście, różnic cenowych między kawalerkami a dwoma pokojami, a także relacji między cenami nieruchomości a czynszem najmu.

Najdroższe, a zarazem najmniej opłacalne kawalerki są w Gdańsku. Tu na zwrot inwestycji poczekamy nawet 22 lata, a średnia cena kawalerki wynosi nieco ponad 400 tys. zł. Dwupokojowe mieszkania w tym mieście opłacają się znacznie bardziej – ich średnie ceny są niewiele wyższe, a różnica czynszu najmu już znacząca (762 zł). Na zwrot z takiej inwestycji trzeba jednak nadal długo czekać – ponad 15 lat.

Również długo trzeba czekać na zwrot inwestycji w Poznaniu i Krakowie. W przypadku kawalerki jest to prawie 16 lat, a mieszkania dwupokojowego – prawie 15. Jednak w Krakowie inwestuje się najczęściej właśnie w kawalerki, gdyż ich średni metraż jest zbliżony do tego najbardziej poszukiwanego przez najemców, czyli do 40 mkw. Natomiast mieszkania dwupokojowe w tym mieście są już zwykle większe – ok. 50 mkw.

Jeśli chodzi o opłacalność, kawalerki najkorzystniej wypadają w Lublinie. Inwestycja zwraca się w ciągu 125 miesięcy (ok. 10 i pół roku). W przypadku mieszkań dwupokojowych jest to 136 miesięcy (nieco ponad 11 lat).

Nie bez znaczenia jest też planowany charakter najmu. Jeśli chodzi o najem krótkoterminowy, najlepiej sprawdzają się kompaktowe mieszkania dwupokojowe. Może w nich przebywać więcej osób jednocześnie, więc można również oczekiwać wyższej kwoty za dobę. Natomiast w przypadku najmu długoterminowego lepiej inwestować w kawalerki. Różnice w cenach lokali bywają znaczne, a miesięczny czynsz najmu jest zbliżony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *