Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości i statystyki

Jakie mieszkania sprzedają się najgorzej?

1

Jak szybko i z maksymalnym zyskiem sprzedać nowe mieszkanie? Przed tym, niełatwym w dzisiejszych realiach, zadaniem staje każdy deweloper. Jak przyciągnąć uwagę potencjalnego nabywcy i czym go zainteresować, aby kupił nasz lokal?

Jest wiele czynników, na które zwracają uwagę kupujący. Warto więc przeanalizować ich preferencje i kryteria, jakimi się kierują przy wyborze mieszkania. Sztuką jest nie tylko sprzedać mieszkanie. Sęk w tym, aby zrobić to szybko. Wszak nie od dziś wiadomo, że czas to pieniądz.

Sprzedaż mieszkań

Analitycy rynku mieszkań wskazują, że najtrudniej jest sprzedać lokal o zbyt dużym metrażu i wysokiej cenie. Wyśrubowane warunki uzyskania kredytu mieszkaniowego oraz bardzo trudna sytuacja na rynku pracy (co bezpośrednio przekłada się na brak wkładu własnego) sprawia, że większa część społeczeństwa polskiego nie może pozwolić sobie na kupno nowego, dużego mieszkania. Z dostępnych danych wynika, że najciężej sprzedać jest lokale o powierzchni powyżej 80 mkw, posiadające więcej niż 3 pokoje.

Z drugiej strony ostatnie raporty pokazują, że najgorzej sprzedającymi się mieszkaniami są kawalerki. Okazuje się, że nabywcy uznają je za mało przyszłościowe. Z racji tego, że największą grupę wśród kupujących stanowią rodziny z dziećmi oraz ludzie młodzi, planujący założenie rodziny, kawalerki są najmniej pożądanymi lokalami. Znacznie chętniej wybierane są lokale dwupokojowe, a jeśli większe, to raczej kompaktowe – nieco większy metraż, ale podzielony na trzy mniejsze pokoje.

Gorzej sprzedają się też mieszkania mało słoneczne, z oknami wychodzącymi tylko na północ. Według badań, przeprowadzonych przez jedną z firm analizujących rynek mieszkaniowy, 60% potencjalnych nabywców wybrałoby lokum, w którym słonecznie jest rano, a nie wieczorem.

Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się mieszkania położone z dala od komunikacji miejskiej, przy hałaśliwych ulicach, parterowe, w gęsto zabudowanej okolicy oraz posiadające niepraktyczny rozkład pomieszczeń. Kupujący szukają lokum, w którym po ciężkim dniu będą mieli zapewniony spokój, odrzucając lokalizacje przy głównych, głośnych ulicach. Zwracają uwagę na gęstość zabudowy na danym osiedlu, coraz częściej biorąc pod uwagę to, jak zagospodarowana jest przestrzeń wokół bloku. Oczekują – choćby niewielkich – terenów zieleni, placów zabaw dla dzieci, zamiast osiedla zabudowanego w systemie blok przy bloku.

Najwięcej problemów nastręcza deweloperom sprzedaż mieszkań parterowych. W obawie o uciążliwość hałasu z podziemnych garaży oraz w celu uniknięcia ryzyka włamania, kupujący częściej decydują się na lokale położone na wyższych kondygnacjach.

Ważna jest bliskość środków komunikacji miejskiej – preferują lokalizacje, z których bez większych problemów i w stosunkowo niedługim czasie dojadą do centrum miasta. Bardzo istotny jest również rozkład pokoi. Nabywcy chcą mieszkań funkcjonalnych, w których będą mogli swobodnie się poruszać, nie wpadając na każdym kroku na pozostałych członków rodziny.

1 komentarzy

  1. Tomek 10 maja 2018 o 14:41 -  Odpowiedz

    Obecnie powstaje bardzo wiele nowych mieszkań, przez co ciężko było mi sprzedać moje poprzednie. Po roku czasu straciłem nadzieję i zastnawiałem się nad wynajmem, ale wciąż potrzebowałem gotówki, aby dokończyć obecną inwestycję, dlatego zaryzykowałem i udałem się do agenta nieruchomości. Okazało się, że był to strzał w dziesiątke, znajomości pozwoliły mu sprzedać mieszkanie dość szybko, a ja dzięki temu dokończyłem inwestycje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *