Porady dla deweloperów, Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości i statystyki

Jakie mieszkania najczęściej kupują Polacy?

1

Z analizy rynku nieruchomości wynika, że Polacy polubili mieszkania nowe, a wskazuje na to zwiększający się udział transakcji z deweloperem. Według statystyk, około 44% mieszkań pochodzi z rynku pierwotnego, natomiast pozostałe są z drugiej ręki. Większość nowych lokali kupujemy na peryferiach, w częściach oddalonych od centrum. Bliżej śródmieścia dokonujemy zakupu nieruchomości z rynku wtórnego, gdyż w tych rejonach zazwyczaj nie ma już miejsca na nowe inwestycje. Takie nieruchomości są zwykle bardziej luksusowe i przeznaczone dla zamożniejszych klientów.

Polak bardziej wygodny

Wraz ze zmianą profilu współczesnej rodziny, zmieniają się także potrzeby lokalowe. Dlatego też deweloperzy chętniej budują takie mieszkania, jakie oczekują klienci. Zmiany w zasadach przyznawania rządowej pomocy do zakupu mieszkań spowodowały, że Polacy przy wyborze swojego domu kierują się już nie tylko ceną, którą muszą za nie zapłacić. Biorą pod uwagę także dodatkowe możliwości, funkcjonalności i komfort. Z tego też względu z reguły sięgają po mieszkania, które nie tylko oferują dach nad głową i są przemyślane pod względem rozkładu, ale także takie, które są estetyczne z zewnątrz, posiadają parking podziemny i windę. Polacy w większym stopniu zaczęli patrzeć  także na bliskość terenów zielonych i rekreacyjnych.

kupno mieszkania

Polak już wie, czego chce

W Polsce w 2015 roku odnotowano boom na mieszkania z rynku pierwotnego. Z tego też względu deweloperzy podjęli wiele nowych inwestycji z nadzieją, że ten trend będzie kontynuowany także w 2016 i 2017 roku. Mamy z pewnością znacznie większy wybór, jeśli chodzi o rynek nieruchomości. Dlatego też przeciętny Polak już nie bierze tego co jest, ale szuka tego, co by chciał. Pomaga mu w tym przede wszystkim Internet, w którym do woli może przeglądać oferty deweloperów oraz nieruchomości na rynku wtórnym. Polacy stali się bardziej świadomymi konsumentami i wiedzą, że zakup mieszkania jest w większości przypadków na całe życie, dlatego też musi być przemyślany i dokładnie zaplanowany. Nie decydują się na zakup lokalu, który nie będzie ich satysfakcjonował. Świadomi Polacy częściej wybierają też nieruchomości przyjazne środowisku, energooszczędne i takie o niskich kosztach eksploatacji.

Nie tylko do mieszkania

Coraz częściej inwestuje się w zakup mieszkania, jako lokatę kapitału. Wówczas preferencje są nieco odmienne. Inwestorzy częściej wybierają mieszkania mniejsze, takie jak kawalerki, nie decydują się też tak często na nowe nieruchomości, a wybierają raczej te z rynku wtórnego.

1 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *