Rynek pierwotny, Wiadomości i statystyki

Jakie mieszkania kupują Polacy?

1

Posiadanie własnego mieszkania (nawet kupionego z pomocą kredytu hipotecznego na trzydzieści lat) większości Polaków kojarzy się ze stabilizacją oraz „byciem na swoim”. Statystyki rynku nieruchomości wskazują, że jedynie niespełna trzy procent z nas świadomie decyduje się na najem nieruchomości – reszta wcześniej czy później staje się właścicielami upragnionego „eM”.

Mieszkaniowe nastawienie znacznej części konsumentów stanowi doskonałą okazję dla firm deweloperskich. Jak w każdej dziedzinie gospodarki, również w budownictwie mieszkaniowym, popyt kształtuje podaż. Przekładając więc w nieco uproszczony sposób zapotrzebowanie na możliwości deweloperów można przyjąć, że decyzja o zakupie mieszkania powinna być czystą formalnością. Czy tak faktycznie jest?

Preferencje mieszkaniowe Polaków

fot. edgelore/bigstockphoto.com

Czym zazwyczaj kierują się Polacy kupując mieszkanie?

Najistotniejszym czynnikiem (najczęściej podkreślanym w badaniach rynku), warunkującym kupno danej nieruchomości jest jej cena. W większości przypadków stanowi ona kryterium weryfikujące wcześniej powzięte założenia, chociażby te dotyczące metrażu i lokalizacji mieszkania. Dla znacznej części kupujących zasadniczym jest nie wychodzenie poza zaplanowany budżet.

Z ceną mieszkania bezpośrednio powiązana jest jego wielkość. Najpopularniejszym – najczęściej poszukiwanym i wybieranym przez znaczną część kupujących – typem mieszkań są lokale dwu- lub trzypokojowe, o łącznej powierzchni użytkowej do sześćdziesięciu metrów kwadratowych. Taki stan rzeczy wynika między innymi z możliwości skorzystania z rządowego wsparcia w postaci dopłat do wkładu własnego, w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”.

Wielokrotnie wskazywanym przez osoby poszukujące mieszkania kryterium jest położenie nieruchomości. W zależności od potrzeb i priorytetów (profilu) danej grupy kupujących, pożądaną lokalizacją własnego lokum może być: niewielkie osiedle usytuowane na dobrze skomunikowanych obrzeżach miasta (młode małżeństwa/rodziny z małymi dziećmi), osiedle położone bliżej centrum (młodzi ludzie realizujący się zawodowo), okolice centrum, ośrodków akademickich lub rekreacyjnych (inwestorzy kupujący mieszkania z myślą o ich późniejszym wynajmie), centrum miasta lub zrewitalizowane tereny poprzemysłowe, w obrębie których znajdują się kameralne kilku mieszkaniowe budynki, luksusowe apartamenty lub mieszkania o charakterze loftów (osoby zamożne, ceniące sobie luksus i wygodę). Równie ważne jest usytuowanie mieszkania w samym budynku. Między innymi ze względów bezpieczeństwa oraz zużycia ciepła, najczęściej wybieranymi, a przez to najwyżej cenionymi mieszkaniami są te, znajdujące się na środkowych kondygnacjach (od pierwszego do trzeciego piętra), pomiędzy innymi lokalami.

Wpływ na podjęcie ostatecznej decyzji ma również oferta sprzedaży nieruchomości. Wybory kupujących wskazują na większą atrakcyjność mieszkań, do których przynależą dodatkowe lokale, takie jak piwnica/komórka lokatorska, miejsce postojowe lub garaż (najczęściej jednak dodatkowo płatne), i/lub których mieszkańcy będą mieli możliwość korzystania z pomieszczeń wspólnych (pralni, suszarni, rowerowni, wózkowni i tym podobnych).

Bardzo ważną kwestią, na którą osoby poszukujące już konkretnego mieszkania zwracają uwagę jest wiarygodność firmy budowlanej oraz jakość realizowanej przez nią inwestycji. Jak wskazują w przeprowadzanych cyklicznie badaniach preferencji konsumenckich, wybierając konkretnego wykonawcę biorą pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo inwestycji i uczciwość dewelopera, gwarancję pewności i czas (sprawność) realizacji inwestycji, oferowaną jakość i standard nieruchomości, a także stosowane przez inwestora rozwiązania i technologie. W celu zasięgnięcia opinii o danym wykonawcy, zainteresowani kupnem najczęściej zwracają się do rodziny lub znajomych, mających doświadczenia w zakresie kupna mieszkania, albo poszukują informacji w sieci – na tematycznych forach internetowych lub bezpośrednio na stronie dewelopera.

1 komentarzy

  1. eka 21 grudnia 2015 o 09:47 -  Odpowiedz

    Dotąd częściej kupowaliśmy mieszkania dla siebie, teraz traktujemy to częściej jako inwestycję pod wynajem albo lokatę korzystniejsza od bankowej jak np w Wola Invest, zysk kształtuje się na poziomie 5%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *