Wiadomości i statystyki

Jaki będzie rok 2019 na rynku mieszkaniowym?

0

Rok 2019 zapowiada się ciekawie na rynku mieszkaniowym. Wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, że skończy się boom mieszkaniowy. Do tego rusza program Mieszkanie na Start, pojawią się również pierwsze Firmy Inwestujące w Najem Nieruchomości, a stopy procentowe pozostaną bez zmian.

Stopy procentowe

W 2019 roku spodziewany jest wzrost inflacji na poziomie około 1,5 proc. Takie prognozy, w połączeniu z pogorszeniem koniunktury gospodarczej w wielu krajach i podwyżkami stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, mogłyby oznaczać podwyższenie stóp procentowych w kraju. Jednak Prezes NBP, Adam Glapiński, zapowiedział, że nie widzi żadnych przesłanek do zmiany poziomu stóp, więc pozostaną one na dotychczasowym poziomie. To dobra wiadomość dla osób spłacających kredyty hipoteczne w złotówkach – raty ich kredytu nie wzrosną. Oznacza to również dalsze utrzymanie wysokiego popytu na mieszkania ze względu na łatwiejszą dostępność kredytów oraz niskie oprocentowanie lokat, skłaniających do poszukiwania bardziej intratnych źródeł lokowania gotówki.

cherezoff/bigstockphoto.com

Ceny mieszkań wyhamują

Ostatnie pół roku było okresem bardzo dynamicznego wzrostu cen mieszkań, które podrożały średnio o 10 proc., a w niektórych miastach (Gdańsk, Kraków, Lublin, Olsztyn) są najdroższe w historii istnienia Indeksu Cen Transakcyjnych, czyli od 2008 roku. Jednak pod koniec roku pojawił się pierwszy sygnał mogący zwiastować spadek cen mieszkań – spadł wskaźnik realnych transakcji. Część kupujących może rezygnować z zakupu lokum bądź wstrzymywać się do momentu spadku cen. Eksperci prognozują w najbliższych miesiącach zatrzymanie cen, a później bardzo wolne obniżki cen, bez spektakularnych spadków.

Sprzedaż mieszkań w dół

W drugim i trzecim kwartale 2018 roku spadła liczba sprzedanych mieszkań, co wpłynęło na zmianę strategii deweloperów. Chcąc unikać krachu na miarę 2008 roku ostudzili swoje plany budowlane. Dane ZUS wskazują, że w ubiegłym roku liczba mieszkań oddawanych do użytku przestała rosnąć i ustabilizowała się na poziomie 108–111 tysięcy w ciągu roku.

Ze względu na zmianę metodologii podawania danych trudno z kolei oszacować liczbę rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na budowę i dopiero pierwsze miesiące roku pozwolą na ocenę aktywności deweloperów.

Średnie czynsze w górę

Pomimo wyhamowania cen mieszkań czynsze za wynajem mogą jeszcze wzrosnąć, jednak wyłącznie z powodu zmiany lokali na rynku – wchodzi coraz więcej mieszkań nowych, o wyższym standardzie, które wpływają na średnią cenę czynszu na rynku, mimo że ceny najmu pojedynczych lokali się nie zmienią.

Rusza Mieszkanie na Start

Wszyscy są ciekawi ruszającego programu Mieszkanie na Start, czyli małego liftingu rządowego programu Mieszkanie Plus, który okazał się niewypałem. Niestety i po zmianie jest problem, brakuje bowiem inwestorów zainteresowanych nowym rozwiązaniem. Teoretycznie już w styczniu z programu skorzysta pierwszych 400 lokatorów (w Wałbrzychu i Gdyni), jednak efekty jego realizacji będzie można ocenić dopiero za jakiś czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *