Porady dla deweloperów, Sprzedaż nieruchomości

Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera?

0

Decyzja o zakupie własnego „M” wiąże się przede wszystkim ze sporym wkładem finansowym, a często również obciążeniem  kredytem przez kilkadziesiąt lat. Dlatego warto upewnić się, że deweloper, któremu powierzamy swoje pieniądze, jest wiarygodny i można mu zaufać.

Doświadczenie

Najistotniejsza jest kwestia doświadczenia dewelopera. Warto prześledzić kilka aspektów: jego płynność finansową, rzetelność, jakość wykonania i wykończenia budynków, terminowość, styl projektowania czy jakość obsługi posprzedażowej. Płynność finansowa jest niezwykle istotna szczególnie w przypadku mieszkań w budowie lub przed jej rozpoczęciem. W takiej sytuacji trzeba mieć pewność, że deweloper udźwignie koszty inwestycji.

Flynt/bigstockphoto.com

Im więcej realizacji danego dewelopera, tym łatwiej ocenić jego doświadczenie. Najlepiej funkcjonują firmy, które swoje działania prowadzą od dłuższego czasu na tym samym terenie. Dzięki temu mają szansę lepiej poznać potrzeby i oczekiwania miejscowych klientów, czy specyfikę lokalnego rynku.

Jakość wykonania

Ten aspekt również prościej ocenić w przypadku firm z dużym doświadczeniem. Warto obejrzeć inwestycje wykonane przez wybranego przez nas dewelopera, i to zarówno te obecnie budowane, jak i zbudowane kilka lat wcześniej (te będą najbardziej miarodajne). Można zasięgnąć porady osoby, która ma dużą wiedzę dotyczącą budownictwa lub chociaż osób, które kupiły lokal od danego dewelopera. Takie osoby z pewnością przekażą cenne informacje o wszelkich niedoskonałościach, a w przypadku starych klientów dewelopera również te o sporach i postawie dewelopera w przypadku występowania jakichkolwiek wad.

Jeśli nie znamy takich osób, przydatna może być również pomoc kogoś, kto niedawno kupował nowe mieszkanie i wie już, na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę.

Współodpowiedzialność

Dobry deweloper powinien mieć poczucie współodpowiedzialności za rozwój i wygląd miasta, powinien doskonale znać potrzeby jego mieszkańców

Należy się upewnić, czy w okolicy budynku znajdą się miejsca parkingowe, pomieszczenia dla rowerów, place zabaw, czy wspólne przestrzenie z nasadzeniami zieleni. Istotne jest też zaprojektowanie odpowiedniej infrastruktury w okolicy, czyli np. doprowadzenie drogi, by nie okazało się, że dojście bądź dojazd do budynku utrudni zalegające błoto.

Relacja z klientem

Przynależność do Polskiego Związku Firm Deweloperskich może być cennym poświadczeniem, że dany deweloper jest dla nas solidnym partnerem. To organizacja zrzeszająca inwestorów wykazujących się rzetelnością w działaniu. Podstawą jest tu Kodeks Dobrych Praktyk, opracowany razem z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Reguluje on zasady w relacji klient–deweloper. Cechuje go również dbałość o zaangażowanie i podejmowanie dialogu publiczno-prywatnego, a współpraca pomiędzy władzami miasta i przedstawicielami lokalnego biznesu jest niezbędna, aby architektura była użyteczna, a zakup był sprawdzoną decyzją.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *