Porady dla deweloperów, Sprzedaż nieruchomości

Internet rzeczy i inteligentne domy

0

Internet rzeczy to rzeczywistość, w której otaczające nas przedmioty automatycznie, bez udziału użytkownika wymieniają między sobą dane. Dzięki temu podnoszą komfort codziennego życia. Internet rzeczy w praktyce przekłada się na inteligentne rozwiązania, między innymi takie, dzięki którym nasze domy mogą stać się „myślące” za nas.

Internet rzeczy jest procesem, który zmienia otaczający nas świat i ludzkie przyzwyczajenia za pomocą rozwoju technologii. Ciągle pojawiają się nowe udogodnienia, rozwiązywane są dzięki niemu problemy. Dzieję się to małymi krokami, ale systematyczny proces ciągle udoskonala rzeczywistość.

simpson33/bigstockphoto.com

W inteligentnym domu urządzenia oraz różne przedmioty komunikują się ze sobą lub z użytkownikiem. Można je obserwować przez komputer, smartfon lub tablet. Przykładem mogą być np. lodówki zamawiające samodzielnie kończące się lub brakujące produkty.

Inteligentny dom jest swego rodzaju ekosystemem. Przedmioty wyposażone są w odpowiednie sensory, aby reagować w konkretny sposób na pojawiające się potrzeby czy problemy. W inteligentnym domu użytkownik ma możliwość cały czas mieć pod kontrolą ogrzewanie, oświetlenie, okiennice, alarmy i może je kontrolować i sterować w każdym miejscu, w którym się znajduje.

Systemy, które powodują, że dom może stać się inteligentny posiadają wiele narzędzi, dzięki którym można tak zaprogramować urządzenia, aby same zarządzały przestrzenią. Inteligentne domy zapewniają mieszkańcom bezpieczeństwo, zaoszczędzenie czasu i pieniędzy oraz komfort. Systemy zintegrowanego zarządzania zapewnia zmniejszenie zużycia energii, co pozwala zmniejszyć koszty użytkowania. Inteligentne rozwiązania w domach sprowadzają się np. do samodzielnego regulowania rolet w zależności od pogody lub automatycznego uruchamiania się alarmu, czy zgaszenia świateł, gdy wszyscy mieszkańcy opuszczą dom.

System zapewniający takie rozwiązania wcale nie musi być drogi. Można go dostosować do potrzeb użytkowników. Ważne jest, aby inwestor wiedział, czego oczekuje. Musi znać swoje potrzeby, wtedy firmy zajmujące się projektowaniem domów inteligentnych będą mogły stworzyć projekt uszyty na jego miarę. Projektanci zaproponują także dodatkowe opcje i wtedy się okaże, ile będzie kosztowało wyposażenie budynku w inteligentne rozwiązania.

Rozbudowana wersja inteligentnego domu to dzisiaj koszt około 100 tysięcy złotych, ale już za ok. 40 tysięcy można zaopatrzyć budynek w system podstawowy, dzięki któremu także można wygodniej się urządzić. Zwrot poniesionych kosztów może nastąpić mniej więcej w ciągu 10-15 lat.

Na rynku wciąż pojawiają się kolejne i nowe rozwiązania, zatem może okazać się, że za kilka lat domy będą jeszcze bardziej inteligentne i wiele rzeczy dzisiaj wydających się niemożliwymi będzie realizowane już za pomocą kolejnych inteligentnych rozwiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *