Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości i statystyki

Indywidualne Konta Mieszkaniowe

0

Program MdM cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, niestety  środki już się wyczerpały. MdM częściowo zostanie zastąpiony przez Indywidualne Konta Mieszkaniowe, które będą premiowały oszczędzanie na mieszkanie.

Indywidualne Konta Mieszkaniowe, następca programu MDM to jeden z trzech filarów Narodowego Programu Mieszkaniowego. IKM będą polegać na premiowaniu regularnego oszczędzania na specjalnych kontach na preferencyjnych warunkach na cele mieszkaniowe.  Dodatkowo rząd będzie wypłacał określonej grupie dodatkowe roczne premie od oszczędności w wysokości 5 %.

 

Scott/bigstockphoto.com

Na co można wykorzystać środki?

Środki zaoszczędzone na IKM będzie można przeznaczyć na zakup mieszkania (na rynku pierwotnym bądź wtórnym), nabycie działki budowlanej, budowę lub zakup domu rodzinnego, wykup udziałów w spółdzielni mieszkaniowej, wkład własny przy zakupie domu bądź mieszkania,  prace wykończeniowe przy nieruchomości, a nawet remont  czy rozbudowę. Obecnie trwają jeszcze dyskusje nad ostatecznym kształtem programu. Według zapowiedzi nowe regulacje wejdą w życie w I połowie 2018 roku.

Kto będzie mógł skorzystać z programu?

Z programu IKM będzie mogła skorzystać każda osoba, która postanowi oszczędzać na cel mieszkaniowy. Nie będzie żadnych limitów dochodowych, ani wiekowych. Natomiast do dodatkowych dopłat od państwa (tzw. 5 %  premii rocznych) uprawnione będą jedynie osoby spełniające określone kryteria, w tym głównie rodziny z dziećmi, młode osoby, osoby kupujące pierwszą nieruchomość oraz te w trudnej sytuacji życiowej. Możliwe jest, że wysokość premii będzie zależeć na przykład od liczby wychowywanych dzieci. Każdy oszczędzający będzie mógł posiadać tylko jedno konto w czasie trwania programu.

Całkowita alokacja środków, które mają zostać przeznaczone w ramach Narodowego Programu Mieszkaniowego na coroczne premie za regularne oszczędzanie na IKM mają wynieść odpowiednio: ok. 200 mln zł w 2019 r., 400 mln zł w 2020 r., 600 mln zł w 2021 r., 800 mln zł w 2022 r. oraz 1 mld zł od 2023 r.

Korzyści IKM

Zachętą do oszczędzania w ramach IKM ma być zwolnienie z 19% podatku od zysków kapitałowych (tzw. „podatku Belki”) od zgromadzonego kapitału, dzięki czemu całość uzyskanych odsetek będzie pracowała dalej.

Dołączenie do programu IKM będzie się jednak wiązało z minimalnym okresem oszczędzania – 5 lat lub minimum 12 miesięcy, gdy przystąpimy do Mieszkania Plus lub innego programu społecznego budownictwa np. TBS. Co prawda będzie istniała możliwość wycofania pieniędzy z rachunku IKM przed upływem tego czasu i przeznaczenie ich na inne cele niż mieszkaniowe, jednak wówczas trzeba będzie zwrócić wszystkie uzyskane rządowe premie oraz ulgę w podatku od zysków kapitałowych. Po upływie minimalnych 5 lat oszczędności będzie można swobodnie wypłacić i wykorzystać na wyżej określone cele.

Indywidualne Konta Mieszkaniowe  będą prowadzone przez instytucje upoważnione do gromadzenia depozytów (banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe). Główną instytucją nadzorczą będzie Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Banki i Skoki, które przystąpią do programu, będą mogły udzielić dodatkowego oprocentowania, jak ma to miejsce w przypadku kont oszczędnościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *