Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości i statystyki

Ile kosztują kawalerki?

0

Analizując ceny mieszkań okazuje się, że kupujący najwięcej muszą zapłacić za metr kwadratowy kawalerki. Często jednak nie zwracają na to uwagi, sugerując się mniejszą niż w przypadku dużych mieszkań ceną za całą nieruchomość.

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl przeanalizowali dane za I kwartał tego roku z największych rynków w kraju. Pod uwagę wzięto ceny ofertowe mieszkań o małej powierzchni dostępnych na rynku pierwotnym. Okazuje się, ze cena metra kwadratowy małego lokalu jest wyższa niż metra mieszkania o większej powierzchni. Wynika to z kosztów stałych, które ponosi deweloper, a które w takim wypadku dzielone są na mniejszą liczbę metrów kwadratowych.

Wraca popyt na kawalerki

fot. Jacek Kadaj/bigstockphoto.com

Ten sam trend był zauważalny na wszystkich sześciu największych rynkach w kraju. Ceny metra kwadratowego kawalerki w porównaniu do mieszkań o większej powierzchni kształtują się następująco:

 • Warszawa – +34%/(średnia ofertowa cena M1: 12 273 zł/mkw., średnia ofertowa cena na całym rynku: 9142 zł/mkw.),
 • Kraków – +30%/(10 507 zł/mkw., 8 083 zł/mkw.),
 • Łódź – +11%/(6 454 zł/mkw., 5 817 zł/mkw.),
 • Wrocław – +18%/(8 802 zł/mkw., 7 465 zł/mkw.),
 • Poznań – +8%/(7 643 zł/mkw., 7 088 zł/mkw.),
 • Gdańsk – +28%/(9 526 zł/mkw., 7 466 zł/mkw.).

Największa różnica zauważalna jest w Warszawie, Gdańsku i Krakowie. W dwóch pierwszych miastach średnie ceny rynkowe mieszkań są najwyższe w kraju, różnica więc nie powinna dziwić. „Wspomniane miasta cechują się bowiem najbardziej rozbudowanym rynkiem drogich lokali deweloperskich (w tym również jednopokojowych). Co więcej, od pewnego czasu można zauważyć rozbudowę oferty kosztownych kawalerek we wszystkich wymienionych metropoliach. Takie ekskluzywne mieszkania (nierzadko usytuowane w historycznym centrum miasta), skutecznie zawyżają średnie ceny ofertowe nowych M1” – wyjaśnia Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl.

W przypadku mieszkań dwupokojowych na wspomnianych sześciu rynkach to odchylenie średniej ceny jest o wiele mniejsze od przeciętnej stawki dla rynku deweloperskiego. Wygląda to następująco dla poszczególnych miast:

 • Warszawa – (-1%)/(średnia ofertowa cena M2: 9092 zł/mkw., średnia ofertowa cena na całym rynku: 9142 zł/mkw.),
 • Kraków – 1%/(8 152 zł/mkw., 8 083 zł/mkw.),
 • Łódź – 0%/(5 798 zł/mkw., 5 817 zł/mkw.),
 • Wrocław – 3%/(7 680 zł/mkw., 7 465 zł/mkw.),
 • Poznań – 0%/(7 110 zł/mkw., 7 088 zł/mkw.),
 • Gdańsk – (-3%)/(7 241 zł/mkw., 7 466 zł/mkw.).

Biorąc pod uwagę różnicę w cenie metra kwadratowego przy zakupie kawalerki, nie zauważamy często, że dokładając niewiele możemy stać się właścicielami mieszkania dwupokojowego. Cena mkw. jest w dużym stopniu zależna od metrażu nabywanego mieszkania. Na rynku wtórnym 1 mkw. kawalerki jest i był zawsze najwyższy. Jeżeli kupując mieszkanie zwracamy uwagę tylko i wyłącznie na cenę za całość, możemy przeoczyć, że zakup takiego mieszkania jest zwyczajnie zupełnie nieopłacalny, ponieważ za niewiele większą kwotę możemy stać się właścicielami dwupokojowego lokalu, który umożliwi nam znacznie lepszy komfort zamieszkiwania – wyjaśnia Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *