Wiadomości i statystyki

Gdzie powstaje najwięcej mieszkań deweloperskich?

0

Po wielu miesiącach rekordowych wyników, inwestycje deweloperskie nieco wyhamowały. Cały czas jednak dużo się buduje, szczególnie w najatrakcyjniejszych lokalizacjach, gdzie popyt na nieruchomości jest największy.

Aktywność deweloperów skupia się niezmiennie na największych metropoliach, w tym na Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, a także Łodzi. W pozostałych wojewódzkich stolicach buduje się o wiele mniej, a w mniejszych miastach ilość inwestycji jest niewielka. Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane za lata 2016 -2017 oraz za osiem miesięcy roku 2018.

Liang Zhang/bigstockphoto.com

Wynika z nich, że udział poszczególnych z wymienionych miast w łącznej liczbie ukończonych mieszkań deweloperskich przedstawiał się następująco:

Rok 2016:
Warszawa – 21%,
Kraków – 9%,
Łódź – 2%,
Wrocław – 9 %,
Poznań – 3%,
Gdańsk – 5%.
Rok 2017:
Warszawa – 18%,
Kraków – 10%,
Łódź – 2%,
Wrocław – 8%,
Poznań – 4%,
Gdańsk – 6%.

Pierwsze osiem miesięcy roku 2018:
Warszawa – 22%,
Kraków – 8%,
Łódź – 2%,
Wrocław – 9%,
Poznań – 3%,
Gdańsk – 5%.

Łącznie w poszczególnych okresach udział tych miast wynosił więc między 47 a 49%. Na przestrzeni tych lat liczba mieszkań w każdej z lokalizacji zmieniała się nieznacznie lub wcale, jak na przykład w Łodzi. W Gdańsku i Poznaniu natomiast dane za rok 2016 są identyczne z danymi za rok bieżący.
Prym niezmiennie wiedzie Warszawa, ale wysoki popyt na nieruchomości mieszkalne spowodował, że deweloperzy swoje inwestycje lokowali również w innym miastach, jednak w znacznie mniejszej skali. Z drugiej strony w ciągu niespełna dwóch lat, nastąpił tu znaczący wzrost w liczbie rozpoczętych mieszkań.

Według danych GUS ich ilość wzrosła od 2016 roku o:
Sosnowiec – 700%,
Sopot – 213%,
Olsztyn – 397%,
Białystok – 307%,
Suwałki – 191%,
Ostrołęka – 146%.

Zgodnie z raportem GUS „Budownictwo mieszkaniowe w I kwartale 2018 roku”, w pierwszych trzech miesiącach roku na terenie kraju rozpoczęto budowę niemal 48 000 mieszkań. Ilość rozpoczętych budów dla województw małopolskiego i dolnośląskiego wyniosła w tym czasie ok 5000, a w śląskim, pomorskim i wielkopolskim rozpoczęto budowę po ponad 4000 mieszkań. W woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim, opolskim i lubuskim liczba ta nie przekroczyła 1000 lokali na województwo. Dane te jasno pokazują, które rynki cieszą się największym zainteresowaniem deweloperów. Wynika to z faktu, że w sześciu największym metropoliach popyt na nieruchomości mieszkalne jest niezmiennie najwyższy w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *