Sprzedaż nieruchomości

Ekomieszkania

0

Ekologiczność to współczesny trend w wielu dziedzinach życia. Większość z nas ma świadomość wagi dbania o środowisko, które narażone na różne szkodliwe działania.  Ekologiczne mogą być też mieszkania, których powstają coraz więcej. Każde ekomieszkanie sygnowane jest certyfikatem środowiskowym, który potwierdza, iż deweloper stosował materiały przyjazne dla środowiska naturalnego. Właśnie takich mieszkań szukają współcześni konsumenci.

„Zielone osiedle” bez względu na to, gdzie powstaje, musi być budowane zgodnie z odgórnie ustalonymi wymogami. Ekologiczne mieszkania charakteryzują się niskim zużyciem energii oraz dużą ilością zieleni wokół zabudowy. Takie nieruchomości są bardzo cenne, bo nawet 40 proc. potencjalnych nabywców chce, aby ich mieszkanie posiadało certyfikat ekologiczności. Moda sprawia, że potrzebna jest pewność, czy faktycznie budynek powstał zgodnie z normami i nie będzie szkodził okolicznym lasom czy rzekom. Ekomieszkania budowane są z materiałów wyższej jakości, dzięki czemu są trwalsze i solidniejsze.

SNEHITDESIGN/bigstockphoto.com

Nad całą budową od początku do końca czuwa ekolog, który kontroluje wszystkie etap prac budowlanych pod względem braku wypływu na lokalne środowisko. Najpopularniejszym certyfikatem, z jakim można się spotkać w polskim budownictwie, jest ten oparty na brytyjskim systemie BREEAM. Otrzymanie go wymaga spełnienia aż kilkudziesięciu warunków, m.in. weryfikowana jest lokalizacja inwestycji, izolacyjność akustyczna i termiczna oraz rodzaj materiałów wykończeniowych. Ponadto deweloper musi wprowadzić specjalne rozwiązania, które chronić będą nieruchomość przed czynnikami atmosferycznymi i mechanicznymi. Szczególnie ważne jest, aby mieszkanie było przyjazne dla astmatyków i alergików.

W ekomieszkaniach montowane są mierniki zużycia wody i energii, czujniki ruchu oraz energooszczędne oświetlenie. Bardzo często wykorzystuje się deszczówkę do podlewania roślinności. Dzięki tym systemom koszty utrzymania nieruchomości mogą być niższe o nawet 10 proc. Warto też zwrócić uwagę, że w czasie budowy eko osiedla są dokładnie zabezpieczane przed zwierzętami, które mogą szukać schronienia w pustych budynkach. Zwłaszcza dla ptaków tworzy się mniejsze budki, w których będą mogły bezpiecznie przetrwać zimniejsze okresy. Co ciekawe, ekomieszkania wcale nie są droższe od tych bez certyfikatu. Ich budową wbrew pozorom wcale nie generuje większych kosztów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *