Obowiązki dewelopera, Porady dla deweloperów

Ekologiczne rozwiązania na nowych osiedlach

0

Deweloperzy, chcąc podporządkować się swoim klientom oraz najnowszym trendom w budownictwie, muszą stosować wiele ekologicznych rozwiązań na nowych osiedlach. Głównymi aspektami, wokół których skupiają się projektanci nowych budynków mieszkalnych są: energooszczędność, dobra wentylacja, zastosowanie paneli słonecznych oraz odpowiednia ilość przestrzeni zielonej.

Obecnie niemal każdy nowo postawiony budynek mieszkalny posiada na swoim dachu panele fotowoltaiczne. Ten „zielony” prąd pozwala obniżyć mieszkańcom danego bloku koszty zużycia energii elektrycznej zwykle o 25 proc. Tego rodzaju rozwiązanie wpływa też na obniżenie kosztów utrzymania części wspólnych budynku.

SNEHITDESIGN/bigstockphoto.com

SNEHITDESIGN/bigstockphoto.com

Kolejnym ekologicznym i energooszczędnym rozwiązaniem jest budowa bloków mieszkalnych zgodnie ze stronami świata. Wówczas dzienne pomieszczenia umieszcza się od południa, dzięki czemu nagrzewane są naturalnym oświetleniem słonecznym przez większą część dnia. Zapewnia to szybko nagrzewanie się wnętrz i będą one wolniej tracić ciepło.

Innymi rozwiązaniami stosowanymi przez deweloperów są:

  • stosowanie wysokiej klasy okien, np. tych sześciokomorowych oraz solidne ocieplenie ścian zewnętrznych za pomocą warstwy styropianu elewacyjnego minimalizuje straty ciepła i pozwala ograniczyć zużycie energii;
  • stosowanie systemu rekuperacji, który pozwala mieszkańcom na odzyskiwanie ciepła z wywiewanego na zewnątrz budynku powietrza;
  • stosowanie naturalnych i przyjaznych środowisku materiałów budowlanych, takich jak kamień, drewno czy szkło;
  • stosowanie oświetlenia LED-owego;
  • zastępowanie wentylacji grawitacyjnej wentylacją mechaniczną z nawiewnikami ciśnieniowymi, dzięki której wymiana powietrza zapewnia lepszy system wietrzenia wnętrz i wpływa na ograniczenie strat ciepła;
  • zrównoważony rozwój oraz podejście do projektowania przestrzeni zielonych, zapewniające mieszkańcom np. prywatny park.

Czasami deweloperzy chcą, aby w ich inwestycji woda deszczowa z terenu budowanego przez nich osiedla odprowadzana była dwoma odrębnymi kanałami (woda ze strumieni ma płynąć do ogólnospławnej kanalizacji miejskiej oraz do wewnątrzosiedlowej kanalizacji, czyli zbiornika zlokalizowanego pod terenami rekreacyjnymi na osiedlu). To rozwiązanie pozwala ograniczyć ilość ścieków, które odprowadza się do kanalizacji ogólnospławnej, aż o 70 proc. Natomiast gromadzona deszczówka może być wykorzystana do pielęgnacji osiedlowej zieleni, dzięki czemu można oszczędzić na wydatkach na wodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *