Sprzedaż nieruchomości

Działki PKP – zalety i wady

0

Osoby zainteresowane kupnem działki pod budowę domu, poza przeglądaniem ofert internetowych szukają również w innych źródłach, m.in. przeglądają oferty wyprzedaż gruntów przez PKP.

Liczba wyszukiwań działek wzrosła w ciągu ostatniego pół roku o 44 proc. Najczęściej zainteresowani przeglądają oferty gruntów o powierzchni od 500 do 2000 metrów. Wśród poszukujących gruntów popularność działek PKP zarządzanych przez Spółkę PKP Nieruchomości stale rośnie, bowiem często są one oferowane w atrakcyjnych cenach.

AndreyPopov/bigstockphoto.com

Najliczniejszą grupę wśród poszukujących stanowią osoby prywatne szukające działki pod budowę domu. Dość szerokie kryterium powierzchni świadczy o tym, że wśród poszukujących są osoby zainteresowane zakupem małych działek na terenach miejskich lub podmiejskich oraz poszukujący większych działek na terenach wiejskich (także rolnych z pozwoleniem przekształcenia ich na budowlane), w celu budowy domu z ogrodem.

Działki w dużych miastach stanowią zaledwie ok. 25 proc. wszystkich ofert, reszta jest zlokalizowana w małych miejscowościach tuż przy ważnych punktach tras kolejowych.

Aby sprawdzić, jakimi działkami dysponuje PKP, należy skorzystać z wyszukiwarki nieruchomości PKP zamieszczonej na dedykowanej stronie. Można w niej skorzystać z różnych filtrów wyszukiwania: cena, metraż czy lokalizacja.

Niskie ceny

Działki PKP mają dość duże rozbieżności cenowe, nawet te o podobnej powierzchni. Cena działki może zależeć od lokalizacji i uzbrojenia w sieć elektroenergetyczną, wodociągową, gazową i kanalizacyjną.

Przeciętnie ceny działek PKP są tańsze średnio o 115% za metr w porównaniu do innych gruntów dostępnych na rynku, co daje średnio ok. 92 zł oszczędności na metrze. Największe różnice można zaobserwować w województwach małopolskim i łódzkim, gdzie można liczyć na oszczędności rzędu 280 zł na metrze. W innych województwach można oszczędzić od 16 do 83 złotych. Wyjątkiem jest województwo mazowieckie, gdzie różnice w cenie wynoszą średnio zaledwie 3 zł na metrze, co czyni taką inwestycję nieopłacalną.

Jak kupić?

W każdej ofercie można znaleźć informację o trybie, w jakim można kupić działkę. Najczęściej przeprowadzane są przetargi ustne nieograniczone w formie licytacji lub pisemne ofertowe. Mogą w nich wziąć udział osoby fizyczne, prawne i podmioty, które nie posiadają osobowości prawnej (spółki, wspólnoty mieszkaniowe, stowarzyszenia, itp.). Ceny podlegają negocjacjom jedynie w przypadku, gdy w dwóch przetargach nie został wyłoniony kupujący. Spółka może wówczas obniżyć cenę, jednak do ceny nie niższej niż 2/3 ceny ofertowej.

Zalety i wady

Do plusów zdecydowanie należy niska cena takich działek. Z kolei minusów takiego rozwiązania jest kilka. Przede wszystkim działek jest bardzo mało. Poza tym są one zlokalizowane głównie przy trasach kolejowych (i są narażone na hałas), zazwyczaj w małych miejscowościach. Ograniczeniem jest również tryb zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *