Rynek pierwotny, Sprzedaż nieruchomości

Domy jednorodzinne – rośnie sprzedaż, rosną ceny

0

Do tej pory najbardziej popularnym wyborem był zakup mieszkania. Teraz jednak, w chwili, gdy ich ceny ciągle idą w górę, ludzie zaczynają brać na celownik domki jednorodzinne. Wzmożone zainteresowanie tego typu nieruchomościami sprawia jednak, że ich ceny również zaczynają rosnąć.

Czemu rośnie popyt na domki?

Za cenę czteropokojowego lokalu w centrum aktualnie można zakupić duży, jednorodzinny domek na obrzeżach miasta. Czasami nawet zdarzają się oferty domków tańszych od mieszkania. Wiele osób dostrzega potencjał w tego typu inwestycji. Wiadomo również, że aglomeracja powoli się rozrasta. Poprawiają się połączenia komunikacyjne, jak grzyby po deszczu rosną nowe sklepy i centra handlowe. To, co w tej chwili jest uboczem za parę lat może być ciekawą, dobrze skomunikowaną z centrum dzielnicą.

tang90246/bigstockphoto.com

Ceny mieszkań rosną

To prawda. To, co aktualnie dzieje się na rynku mieszkań, jest szaleństwem. Ceny lokali w ciągu ostatniego czasu wzrosły nawet o kilkanaście procent (w zależności od rynku). To zniechęca kupujących do inwestycji w ten typ nieruchomości. Jednocześnie zmusza ich do szukania innych rozwiązań. Jednym z nich jest zakup domku jednorodzinnego. Innymi słowy – wzrost cen na rynku mieszkaniowym powoduje szybszy rozwój rynku domków jednorodzinnych.

Sprzedaż domów w liczbach

W stolicy naszego państwa – Warszawie – sprzedano w 2019 roku 3810 domów. Jest to bardzo wysoki wynik, biorąc pod uwagę dane z 2016 roku, gdy na kupno domu zdecydowało się tylko 2980 osób. W Poznaniu również można zauważyć wzrost sprzedaży, choć już nie tak spektakularny. W 2016 roku było to 1500 domów a 3 lata później już 1710. Całkiem wyraźnie jednak zwiększyła się sprzedaż w Krakowie, gdzie w 2016 roku nabywców było 1431 a w 2019 roku – 1941.

Mieszkania, choć budzą wciąż spore zainteresowanie, przestają być korzystną cenowo opcją. Dużą konkurencję dla nich stanowią już domki na przedmieściach. Można je bowiem kupić za podobną kwotę a w dobie szybkiego rozwoju infrastruktury odległość od centrum przestaje mieć decydujące znaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *