Porady dla deweloperów, Wiadomości i statystyki

Dlaczego klienci deweloperów wybierają niewykończone mieszkania?

0

Wprawdzie wielu deweloperów ma w swojej ofercie propozycje wykańczania mieszkań, to wciąż rozwiązanie mało popularne. Niewiele osób jest zainteresowanych gotowymi lokalami. Klienci preferują mieszkania niewykończone, bo mogą wówczas wykończyć lokal według swojego budżetu i pomysłu.

Standard deweloperski to wciąż najpopularniejsze rozwiązanie wśród osób, które poszukują lokali na rynku pierwotnym. Opcja wykończenia pod klucz to propozycja wybierana przez doświadczonych inwestorów, którzy bardziej cenią sobie swój czas niż ewentualne oszczędności na wykończeniu. Wielu deweloperów ma w swojej ofercie opcję wykańczania mieszkań, ale 90% kupujących decyduje się na samodzielne przeprowadzenie prac wykończeniowych.

Tuzenko/bigstockphoto.com

Rynek nieruchomości cały czas się zmienia. Zmieniają się też potrzeby klientów, bo coraz mniej jest wolnego czasu. Cały czas na duże zainteresowanie klientów mieszkaniami w stanie deweloperskim, a nie pod klucz wpływ mają dwa czynniki – ekonomiczny i estetyczny. Decydując się na zakup lokalu w stanie deweloperskim, można samodzielnie zadecydować o końcowym koszcie jego wykończenia. W przypadku mieszkań pod klucz nie jest to możliwe. Poza tym samodzielne wykańczanie oznacza też pełną swobodę aranżacyjną. W praktyce bowiem każda oferta wykończenia ma pewne ograniczenia, np. co do rodzaju zastosowanego materiału czy zakresu prac. Klienci są zdania, że sami zrobią to taniej i lepiej. Lubią decydować o każdym elemencie wykończenia. Taki wybór jest mniejszy podczas zakupu mieszkania już wykończonego przez dewelopera.

Warto też pamiętać o tym, że zakup mieszkań w standardzie deweloperskim ma też pewien związek z tradycją, która niejako ukształtowała się razem z pojawieniem na rynku ofert deweloperskich. Klienci i pośrednicy zainteresowani ofertą rynku pierwotnego przez niemal 30 lat przyzwyczaili się do faktu, że mieszkania od dewelopera mają standard deweloperski. Określenie to funkcjonuje, mimo iż nie ma jego definicji ustawowej. Co należy pod nim rozumieć? Standard deweloperski oznacza, że w mieszkaniu znajdują się tynki, ściany są zagruntowane, podłogi pokrywają wylewki, są w nim grzejniki, okna i drzwi zewnętrzne, a także parapety.

Wprawdzie dzisiaj na rynku pierwotnym zdecydowana większość lokali to mieszkania w standardzie deweloperskim i ten stan utrzyma się jeszcze przez wiele lat, warto zastanowić się nad tym, czy w końcu nastąpi w tym zakresie zmiana i mieszkania pod klucz zdominują rynek. Na pewno wiele można zmienić poprzez przepisy. Pewnym rozwiązaniem byłoby zaktualizowanie prawa i zapis, który nakazywałby przeprowadzenie w lokalu danych prac wykończeniowych. Duży wpływ na to mogą mieć również zachodzące czas zmiany cywilizacyjne. Obecnie ludzie są bardziej mobilni, często zmieniają miejsce zamieszkania i nie są przywiązani do jednego miasta. To zwiększyć może wynajem mieszkań. Jeśli zmiany społeczne będą dalej zachodzić w tym kierunku, właścicielami mieszkań w przyszłości mogą być jedynie inwestorzy, którzy nie będą ich wykańczać dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *