Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości i statystyki

Czym kierują się Polacy poszukujący mieszkania?

0

W dzisiejszych czasach coraz więcej młodych osób preferuje kupno mieszkania niż jego wynajem. Nic dziwnego, w końcu obecne koszty najmu są bardzo duże, szczególnie w większych miastach, więc wzięcie kredytu hipotecznego wydaje się być lepszym rozwiązaniem. Jednak transakcja zakupu na kilkaset tysięcy złotych to bardzo poważna sprawa, dlatego trzeba wziąć wiele czynników pod uwagę przed jej finalizacją. Czym kierują się Polacy poszukujący mieszkania?

Kwestie finansowe

W Polsce zdecydowana większość osób musi wziąć kredyt hipoteczny, aby kupić mieszkanie. Z tego powodu przy wyborze lokalu kryterium najważniejszym dla ponad połowy Polaków jest jego cena. Na rynku pierwotnym mieszkania w tym samym budynku mają często zupełnie inną cenę za metr kwadratowy. Wszystko jest uzależnione od rozkładu pokoi, strony świata, na którą wychodzą okna, powierzchni dodatkowych i kilku innych czynników. Oprócz ceny samego lokalu ważne są też opłaty dodatkowe z nim związane, takie jak czynsz czy koszty ogrzewania, a także opłaty około kredytowe. Na szczęście osoby kupujące mieszkanie z rynku pierwotnego nie muszą opłacać podatku ani prowizji dla agenta nieruchomości, dalej obowiązuje ich jednak taksa notarialna i ewentualna prowizja dla banku.

PRImageFactory/bigstockphoto.com

Standard i lokalizacja

Następną kwestią, która jest bardzo ważna przy wyborze wymarzonego mieszkania jest jego jakość. Przeglądając oferty deweloperów Polacy wybierają w pierwszej kolejności mieszkania, do których budowy wykorzystano lepszej jakości materiały. Szybciej sprzedają się też mieszkania w blokach o mniejszej ilości pięter – za to koniecznie z windą i bez barier architektonicznych. Dodatkowym plusem jest możliwość wykupienia garażu lub miejsca postojowego, szczególnie jeśli deweloper zaproponuje specjalną cenę. Duży procent osób kupujących mieszkanie zwraca też uwagę na jego lokalizację. Nowe budownictwo z braku miejsca w centrum przeważnie powstaje na peryferiach miast, dlatego ważne jest, czy w okolicy dostępna jest sprawna infrastruktura komunikacyjna. Dodatkowym plusem wybranej lokalizacji będzie dostępność sklepów, lokali gastronomicznych czy punktów medycznych.

Bezpieczeństwo

Kupując mieszkanie za kilkaset tysięcy złotych, Polacy chcą mieć pewność, że będzie ono dla nich bezpieczną przystanią. Dlatego też dużo osób w trakcie poszukiwań chętnie wybiera lokale umieszczone na osiedlach zamkniętych, najlepiej strzeżonych przez ochroniarza. Takie dodatkowe zabezpieczenie posesji jest szczególnie drogie rodzinom z małymi dziećmi. Rodzice chcą mieć pewność, że ich pociechy będą mogły bawić się spokojnie na osiedlowym placu zabaw. Na zamkniętej przestrzeni łatwiej jest też egzekwować czystość na obszarach wspólnych. Coraz więcej nabywców zwraca uwagę na kwestie środowiskowe. Ekologia jest obecnie gorącym tematem, dlatego osoby świadome starają się zmniejszyć swój szkodliwy wkład w zanieczyszczenia, kupując mieszkania, które zostały wykonane z materiałów z recyklingu oraz zastosowano w nich energooszczędne systemy ogrzewania i oświetlenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *