Porady dla deweloperów

Czym jest rekuperacja?

0

Budujący dom często nie zdają sobie sprawy, jak ważną rolę odgrywa prawidłowa wentylacja. Szczególnie w nowych konstrukcjach, które mają być z założenia super szczelne i energooszczędne. Taki dom w zasadzie nie może funkcjonować bez rekuperatora.

Rekuperacja to proces odzyskiwania energii z zanieczyszczonego powietrza za pomocą rekuperatora. Innymi słowy jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. W przeciwieństwie do wentylacji tradycyjnej opiera się na ruchu powietrza wytwarzanym przez maszynę, co umożliwia kontrolowanie go, odzyskiwanie ciepła i usuwanie powietrza zanieczyszczonego i wilgotnego. Wentylacja tradycyjna (grawitacyjna) natomiast opiera swe działanie o ciąg powietrza (zasysanie), które wytwarzane jest przez kominy. Jednak powoduje to wychładzanie domu i nieusuwanie wilgoci z wnętrza.

Wymiana powietrza odbywa się za pomocą rekuperatora, który jest instalowany w domu i jest sercem całego systemu. Świeże powietrze zasysane jest z zewnątrz przez otwór w budynku, skąd przechodzi przez wymiennik ciepła rekuperatora, gdzie ogrzewane jest w jego kanalikach powietrzem usuwanym. Dalej, już ocieplone, nawiewane jest do pomieszczeń w budynku. Te dwa strumienie powietrza (wchodzące i wychodzące), spotykają się ze sobą właśnie w rekuperatorze, ale przy tym nie mieszają się ze sobą. Powietrze z wnętrza zostawia w wymienniku swoje ciepło, które przejmowane jest przez wpadające z zewnątrz powietrze zimne. Powietrze już po ogrzaniu jest rozprowadzane z rekuperatora do wszystkich pomieszczeń za pomocą kanałów wentylacyjnych.

System taki można zainstalować właściwie w każdym domu, jednak w domach pasywnych jest to element obowiązkowy. Podobnie, jeśli zależy nam na zbudowaniu domu energooszczędnego o niskich kosztach eksploatacji.
Wentylacja za pomocą rekuperatora ma wiele zalet. Wśród najważniejszych należy wymienić:

  • zapewnienie odpowiedniej temperatury i wilgotności wewnątrz budynku,
  • oczyszczanie powietrza, w tym również z pyłów, co jest niezwykle istotne dla alergików,
  • wprowadzanie do domu powietrza odfiltrowanego z zanieczyszczeń zewnętrznych,
  • świeże powietrze wewnątrz bez konieczności otwierania okien,
  • możliwość kontrolowania ilości zaciąganego i wyrzucanego powietrza,
  • możliwość szybkiego i dynamicznego przewietrzenia pomieszczeń,
  • usuwanie wilgoci, brak pary na lustrach i oknach,
  • możliwość rozbudowania systemu o dodatkowe funkcje takie jak chłodzenie i dogrzewanie powietrza,
  • zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku.

Zainstalowanie rekuperacji nie jest sprawą prostą, dlatego wybierając do tego firmę, należy kierować się przede wszystkim jej doświadczeniem, nie wyłącznie niską ceną. Wentylacja jest bowiem bardzo ważnym systemem całego domu. Wpływa nie tylko na odpowiednie warunki wewnątrz, takie jak wilgotność, czy ilość świeżego powietrza, ale także pozwala regulować temperaturę. Brak odpowiedniej wilgotności skutkować będzie gorszym samopoczuciem mieszkańców, oraz powolną degradacją budynku, w którego ścianach i innych elementach konstrukcyjnych może pojawić się pleśń i grzyby. Profesjonalna firma nie tylko przygotuje projekt, wyjaśni zawiłości działania systemu, ale również pomoże wybrać odpowiednie materiały, takie jak kanały, rekuperator, a następnie wszystko to zainstaluje i będzie serwisować. Zajmują się tym specjalistyczne firmy, nie zrobi tego fachowiec od wykańczania wnętrz czy firma budowlana. Źle wykonany system będzie po prostu nieefektywny, a pieniądze na jego instalację wyrzucone w błoto.

Wśród wad rekuperacji wymienia się właściwie jedynie koszt instalacji i serwisowania systemu, który jest nieco wyższy od instalacji wentylacji grawitacyjnej. Należy jednak pamiętać, że przy wyborze tego pierwszego nie buduje się kominów wentylacji grawitacyjnej, które również kosztują kilkanaście tysięcy. Faktyczna różnica nie będzie więc duża, a biorąc pod uwagę oszczędności w eksploatacji, szybko się zwróci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *