Wiadomości i statystyki

Czy w 2019 r. spadnie popyt na kredyty mieszkaniowe?

0

Według raportu AMRON-SARFiN od stycznia do września 2018 banki udzieliły 160 893 kredytów mieszkaniowych na łączną kwotę ponad 40 mld zł, co stanowi odpowiednio 84,40 proc. i 90,25 proc. wyników osiągniętych w 2017 roku.

Co więcej, trzeci kwartał ubiegłego roku przyniósł wzrost podpisanych umów kredytowych o 13,59 proc. w stosunku do tego samego okresu w 2017 roku. Zdecydowanie wzrosła także wartość udzielonych kredytów, wyniosła ona bowiem o 23,93 proc. więcej niż rok wcześniej.

Mieszkania z rynku pierwotnego na sprzedaż

fot. ratmaner/bigstockphoto.com

Pełne dane za 2018 roku wciąż jeszcze nie są znane, lecz w oparciu o prognozy firmy AMRON-SARFiN liczba kredytów mieszkaniowych udzielonych przez banki w ciągu całego 2018 roku powinna oscylować w okolicach 200 tys., a ich łączna kwota mogła przekroczyć nawet 50 mld zł.

Do tak dobrych wyników mogło się przyczynić kilka czynników. Przede wszystkim rekordowo niskie stopy procentowe, które sprzyjały zaciąganiu tanich kredytów hipotecznych. Z kolei związane z nimi niskie oprocentowane lokat zmusiło inwestorów do poszukiwania alternatywnych środków lokowania kapitału.

Trzeba przy tym zauważyć, że tak duży wzrost wartości udzielanych kredytów mieszkaniowych ma bezpośredni związek ze wzrostem cen mieszkań. Jednak społeczeństwo jest dziś znacznie bogatsze niż 10 lat temu podczas górki cenowej na rynku nieruchomości i lepiej radzi sobie z taką sytuacją niż przed dekadą, czego dowodzi utrzymujące się zainteresowanie kredytami.

Rynek wyhamuje?

Pomimo tak dobrych wyników udzielania kredytów i dużego zainteresowania kredytami mieszkaniowymi, wydaje się, że rynek powoli zaczyna wyhamowywać.

Według danych Biura Informacji Kredytowej w grudniu 2018 roku wartość wskaźnika BIK indeks, informującego o popycie na kredyty mieszkaniowe, zanotowała spadek o 48 punktów procentowych w porównaniu do grudnia 2017 roku i pierwszy raz od grudnia 2016 r. osiągnęła wartość ujemną. W ubiegłym miesiącu o kredyt starało się jedynie 25,54 tys. osób, czyli o 15,09 tys. mniej niż rok wcześniej. Jedynie wartość wnioskowanej kwoty była wyższa niż w analogicznym okresie w 2017 roku i wyniosła 265,35 tys. zł.

Taka tendencja spadkowa może utrzymać się również w 2019 roku, chociażby ze względu na koniunkturalne przesilenie na rynku mieszkaniowym. Trend ten jest widoczny głównie na rynku deweloperskim, na którym sprzedaż zmalała w ubiegłym roku o około 15 proc. i może nadal maleć.

Prognozy wzrostu stóp procentowych

Zgodnie z zapowiedziami NBP w 2019 roku stopy procentowe nadal pozostaną na obecnym rekordowo niskim poziomie. Dzięki temu stopa referencyjna, od której uzależniona jest wysokość rat kredytów mieszkaniowych, zostanie na poziomie 1,5 proc.

Wzrost stóp procentowych jest przewidywany dopiero w 2020 roku. Gdyby rzeczywiście taki scenariusz się sprawdził, to spadek na rynku kredytów hipotecznych w 2019 roku nie powinien przekroczyć skali kilku procent. Dopiero najbliższa podwyżka stóp procentowych może przynieść większe, dwucyfrowe spadki na rynku kredytów mieszkaniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *