Wiadomości i statystyki

Czy sprzedaż mieszkań znowu wzrośnie?

0

Ceny mieszkań miały spadać, ale najnowsze informacji Głównego Urzędu Statystycznego zaprzeczają tym zapowiedziom. Wynika to z intensywnej działalności deweloperskiej i licznym nowym inwestycjom, które realizowane są na terenie całego kraju. Średnia cena za metr kwadratowy nowo wybudowanego lokalu osiąga od 3 tys. złotych w małych miejscowości, do 5-8 tys. zł w większych miastach. Mieszkania typu premium kosztują ponad 10 tys. zł za metr.

Ostatnie raport GUS wskazuje, że w maju 2019 roku padał rekord liczby złożonych wniosków o pozwolenie na budowę. Inwestorzy coraz śmielej działają w sektorze budownictwa mieszkaniowego, co przekłada się na większą liczbę prowadzonych inwestycji budowlanych. W maju na decyzję o przyznaniu pozwolenia czekało aż 16,7 tys. wniosków, co daje blisko 30 proc. więcej niż rok temu. Wszelkie sygnały odnośnie do trudności w znajdowaniu działek pod budowę nieruchomości okazują się na wyrost.

ADragan/bigstockphoto.com

Niemniej maj nie jest pełnym wyznacznikiem sytuacji w branży, gdyż porównując całe pierwsze pół roku z poprzednim okresem liczba decyzji jest mniejsza o kilka procent. Jednak najnowsze wyniki dają szansę na zmianę tego wskaźnika w ostatecznym, rocznym rozrachunku. Przewidywania specjalistów z branży są optymistyczne i mówią o dalszej eskalacji zainteresowania mieszkaniami z rynku pierwotnego. Ceny takich mieszkań delikatne idą w górę, o kilka procent, ale wynika to właśnie ze stale rosnącego popytu nie takie nieruchomości.

W maju rozpoczęto budowę 20,6 tys. lokali mieszkalnych, co daje bardzo zbliżony wynik do sytuacji z 2018 roku. Niemniej porównując liczbę z całego pierwszego kwartału widać wzrost na poziomie 5 procent, dlatego można założyć, że rok zakończy się bardzo zadowalających rezultatem dla deweloperów i osób, które zamierzają w najbliższym czasie kupić mieszkanie.  Jednak na ostateczne wyniki i pełne wnioski, poparte różnorodnymi raportami trzeba będzie jeszcze poczekać. Dopiero po pełnym zamknięciu półrocza da się lepiej ocenić obecny stan koniunktury rynkowej oraz jej perspektywę na najbliższe lata. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *