Porady dla deweloperów

Czy inteligentne domy są opłacalne?

0

Inteligentny dom to budynek naszpikowany elektroniką, która steruje wieloma systemami wewnątrz i na zewnątrz budynku. Pozwala regulować temperaturę, wilgotność, zapalać i gasić światła, opuszczać i podnosić rolety, a nawet uruchamiać różne sprzęty takie jak pralka czy lodówka. Jest to na pewno duże udogodnienie, rozwiązania takie zwiększają bowiem bezpieczeństwo, powodują racjonalne zużycie energii, a tym samym mniejsze rachunki za prąd. Zainstalowanie wszystkich tych urządzeń jest jednak kosztowne.

simpson33/bigstockphoto.com

Czy opłaca się to w dłuższej perspektywie?
Dzięki zintegrowanemu systemowi zarządzania domem można:

  • sterować oświetleniem wewnątrz i na zewnątrz domu;
  • zarządzać centralnym ogrzewaniem;
  • otwierać i zamykać okna i rolety w pomieszczeniach;
  • monitorować zużycie energii cieplnej i elektrycznej;
  • uruchamiać programy dostosowane do liczby osób przebywających w domu,
  • zaprogramować system według swoich potrzeb;
  • oszczędzić na ogrzewaniu i zużyciu energii nawet do 30-50%;
  • symulować obecność domowników podczas ich nieobecności oraz zawiadomienia policji w razie próby włamania;
  • podzielić dom na kilka stref: dzienną, nocną oraz gospodarczą.

Wszystkie czujniki muszą być stale zasilane, poza tym, jak wszystkie urządzenia elektroniczne, ulegają awariom. Poza kosztem ich zainstalowania należy się więc liczyć z wydatkami związanymi z ich bieżącą eksploatacją.

Ciężko jest oszacować koszt stworzenia domu inteligentnego. Użyte systemy mogą być bowiem bardzo różne, a im więcej czujników i instalacji, tym wyższy koszt całkowity. Budynek inteligentny ma bowiem zapewnić wyższy komfort mieszkania i bezpieczeństwa. Nie należy więc go rozpatrywać w kategoriach opłacalności, ale traktować jako wygodę, czy nawet luksus, na który chcemy sobie pozwolić.

To tak jakby spytać, czy opłaca się kupić luksusowy samochód.  W porównaniu do wersji podstawowej, zapewne nie, bo trzeba się liczyć z wyższym kosztem zakupu i późniejszej eksploatacji. Ale w tej wersji nie skorzystamy z klimatyzacji, wbudowanej nawigacji, radia z WIFI, czy czujników parkowania. Jeśli chcemy z tych udogodnień korzystać, godzimy się na poniesienie związanych z tym kosztów. Tak samo jest w przypadku inteligentnych domów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *