Wiadomości i statystyki

Czy ceny gruntów budowlanych spadną?

0

Pandemia koronawirusa nie pozostanie bez wpływu na rynek nieruchomości, w tym również na ceny gruntów. Czy jest szansa na spadki cen?

Ostatnie miesiące były dla rynku nieruchomości rekordowe. Wysoka sprzedaż i ilość nowych inwestycji, mimo rosnących cen materiałów budowlanych i gruntów pod budowę. Jednak wybuch pandemii i wprowadzenie z dnia na dzień ograniczeń wystawiło gospodarkę na wielką próbę.

W pierwszych tygodniach widać zmniejszone zainteresowanie kupujących, a część rezerwacji lokali została anulowana. Z tego powodu cześć deweloperów zdecydowało się na obniżenie cen. Ponadto banki zaostrzyły swoją politykę kredytową, a kredytobiorcy muszą odtąd wnosić wyższy wkład własny, co dla części z nich z pewnością okaże się przeszkodą uniemożliwiającą zakup nieruchomości w najbliższym czasie. Niepewne zatrudnienie i sytuacja finansowa również mogą przyczynić się do mniejszego zainteresowania zakupem nieruchomości.

A spadek popytu może wpłynąć na dalsze decyzje inwestycyjne deweloperów. W najgorszym scenariuszu mogą oni nie mieć środków na rozpoczynanie nowych przedsięwzięć, a w ramach optymalizacji kosztów zaczną wyprzedawać posiadane grunty. Na rynku mogą się jednak również pojawić działki sprzedawane przez firmy z sektora handlowego, czy logistycznego, które bardzo ucierpiały w wyniku ogólnokrajowej kwarantanny. Z drugiej strony przedsiębiorstwa pozostające w lepszej kondycji finansowej mogą z takiej okazji skorzystać i nabyć działkę w atrakcyjnej cenie. Na rynku mogą pojawić się również grunty sprzedawane przez samorządy, które będą szukały różnych sposobów na podreperowanie swojego budżetu.

Wydaje się, że grunty położone w najatrakcyjniejszych lokalizacjach, czyli w okolicy największych miast, mogą okazać się odporne na kryzys. Jednak na ceny gruntów budowlanych największe oddziaływanie będzie miał czas, przez jaki ograniczenia będą utrzymane. O wpływie koronawirusa na ten segment będzie można powiedzieć dopiero za kilka miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *