Rynek pierwotny, Wiadomości i statystyki

Coraz większe zainteresowanie mieszkaniami pod klucz

0

Podczas zakupu nowego mieszkania od dewelopera pojawia się dylemat, którą opcję wykończenia mieszkania wybrać: stan deweloperski bądź standard pod klucz. Ten drugi rodzaj wykończenia w ostatnim czasie tak zyskał na popularności, że jest nawet nazywany nowym standardem deweloperskim.

Czym się różnią?

W polskim prawie nie ma jednoznacznych przepisów, które wyznaczałyby konkretnie, co ma się kryć pod określeniem stanu deweloperskiego. Standard deweloperski to lokal, który samodzielnie trzeba wykończyć. Zastajemy mieszkanie, które ma rozprowadzone wszystkie instalacje, łącznie z grzejnikami, ma wylewkę na podłogach, tynki na ścianach, nie ma drzwi wewnętrznych, glazury ani terakoty oraz żadnego wyposażenia, np. bez tzw. „białego montażu”, czyli armatury łazienkowej. Plusem jest to, że można dopasować mieszkanie do własnych potrzeb. Największym minusem natomiast jest fakt, że kupując takie mieszkanie nie da się w nim zamieszkać od razu.

Popyt na mieszkania na sprzedaż

fot. HighwayStarz/bigstockphoto.com

Z kolei mieszkanie w standardzie pod klucz jest praktycznie całkowicie wykończone – ma pomalowane ściany, osadzone drzwi wewnętrzne , posiada wyposażenie łazienki, zamontowane podłogi. Odbieramy klucze od mieszkania gotowego do zamieszkania.  Wystarczy wstawić swoje meble, wnieść rzeczy i zamieszkać. Największym plusem jest oczywiście to, że od razu można się do niego wprowadzić nie marnując czasu na wybór materiałów wykończeniowych, czy nadzorowanie prac budowlanych. Z kolei największym minusem jest cena takiego mieszkania. Przeciętnie jest ono droższe od mieszkania w stanie deweloperskim średnio o 600 – 1 000 zł/m².

Co jest bardziej popularne?

Przez długie lata największym powodzeniem cieszył się stan deweloperski. Deweloperom nie zależało na oferowaniu mieszkań pod klucz, bo było to bardziej czasochłonne i kłopotliwe, a zysk był niewielki w porównaniu z marżą ze sprzedaży gołych ścian i podłogi. Rynek jednak bardzo się zmienił.

W ostatnich latach wraz z rekordową obniżką stóp procentowych pojawił się nowy rodzaj nabywców – kupujący lokale pod wynajem. Tacy klienci wolą mieć gotowe produkty, które można szybko wprowadzić na rynek, by wcześniej zaczęły dawać zwrot, zamiast tracić czas i energię na kompletowanie wyposażenia i nadzorowanie ekip remontowych. Deweloperzy musieli więc zwiększyć ofertę pakietów wykończeniowych. Częściowo zajmują się tym samodzielnie, część jednak nadal nie jest zainteresowana mało opłacalnymi obowiązkami i woli zlecić to wyspecjalizowanymi podmiotom.

Trend wykańczania mieszkań pod klucz osiąga coraz wyższy poziomie, gama pakietów wykończeniowych jest szeroka. Firmy architektoniczne stają na wysokości zadania, odpowiadając na potrzeby klientów. A te zajmujące się aranżacją lokali są na tyle konkurencyjne cenowo, że urządzanie mieszkania we własnym zakresie przestaje się opłacać.

Lokale wykończone pod klucz stanowią obecnie kilkanaście procent sprzedaży i ich liczba stale rośnie. Wygląda więc na to, że zmieniają się trendy zakupowe i coraz więcej osób nie chce tracić czasu na prace wykończeniowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *