Porady dla deweloperów, Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości i statystyki

Co się zmieniło na rynku nieruchomości w I połowie 2016 roku?

1

Rynek nieruchomości w pierwszej połowie 2016 r. pozostawał dość stabilny, chociaż można było zauważyć pewne ożywienie. Jeśli chodzi o nieruchomości komercyjne, odnotowano znaczący spadek transakcji inwestycyjnych. Ta branża należy do bardzo dynamicznych, szczególnie jeśli na międzynarodowej scenie ekonomiczno-społecznej mamy do czynienia z tak dużymi kryzysami i zmianami, jak w ostatnich latach.

Badania rynku wskazują na to, że ceny mieszkań na rynku pierwotnym były wyższe niż tych z rynku wtórnego. Jeśli chodzi o wynajem, również zanotowano pewien wzrost. Średni wskaźnik dostępności mieszkania był wyższy o 0,004 mkw. niż w końcówce 2015 r i wynosił 0,88 m kw. za przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw.

Rynek nieruchomości

fot. filistimlyanin/bigstockphoto.com

Prognozuje się, że wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym zanotowany w pierwszej połowie roku, pod koniec 2016 r. nieco przystopuje i może się pojawić nadprodukcja. Nowe mieszkania sprzedają się znacznie lepiej niż domy wolnostojące (w zabudowie szeregowej i bliźniaczej), dlatego część deweloperów powoli rezygnuje z tego typu inwestycji, a ich ceny spadają.

Jeśli chodzi o domy z rynku wtórnego, tu również można było zanotować spadek zainteresowania i cen. Spowodowane jest to m.in. tym, że klienci wolą często wybudować własny dom lub kupić nowy ze względu na jego większą energooszczędność i jakość wykończenia. Często odstrasza ich również duża powierzchnia – największe zainteresowanie budzą domy nie większe niż 150 m kw.

Jeśli chodzi o nieruchomości wykorzystywane przemysłowo, wzrasta liczba hal i lokali o dużych powierzchniach, rosną również ich ceny. Zanotowano również większą ilość pustostanów i liczba ta ciągle się powiększa. Spadła nieznacznie cena lokali użytkowych, ponieważ jest ich coraz więcej na rynku i coraz czekają na swoich nabywców. Zwiększyła się również ilość osób wynajmujących i ich rotacja.

W lutym 2016 r. powołano Fundusz Wsparcia Kredytobiorów, którego celem jest wsparcie osób, które mają problemy ze spłatą kredytu. Oferuje on kredytobiorcom pomoc na specjalnych preferencyjnych warunkach. Powoli wygasa dopłata do pierwszych kredytów w ramach programu „Rodzina na swoim”, rozwija się natomiast Fundusz Mieszkań na Wynajem.

Jeśli chodzi o kredyty, to utrzymują się na dość stabilnym poziomie – udział kredytów zagrożonych wynosi nieco poniżej 3% w przypadku złotowych i ponad 3%, jeśli chodzi o walutowe. Bardzo rentowne pozostają projekty inwestycyjne.

W związku ze zmianami w zasadach sprzedaży ziemią wprowadzanymi w maju 2016 r, ceny w pierwszej połowie roku wzrosły, by potem utrzymać się na tym samym poziomie (prognozuje się ich spadek w kolejnych miesiącach).

Coraz więcej powstaje nieruchomości przeznaczonych do celów rekreacyjnych (zarówno minimalistycznych domków, jak i willi). Wzrosła również ilość jeszcze niezabudowanych działek rekreacyjnych.

Rok 2016 r. póki co jest dość łaskawy dla rynku nieruchomości, nie odnotowano większych spadków ani zwrotów. Prognozy wskazują, że dalsza część roku będzie dość stabilna, ale nie są bardzo optymistyczne.

1 komentarzy

  1. kodziej 31 sierpnia 2016 o 11:23 -  Odpowiedz

    JARTOM i hale magazynowe – rynek trzeba obserwować, a oni tam mają jego 99 proc. tak więc niczego więcej się nie znajdzie. Mało tego – u nich część hal po prostu jest na wyłączność. I te okazje wiecznie stać nie będą wolne – może się zrobić ciekawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *