Wiadomości i statystyki

Co się zmienia na rynku nieruchomości?

0

To, gdzie mieszkamy i czego szukamy na rynku nieruchomości, zmienia się po pewnym czasie. Chociaż w Polsce nadal popularne są mieszkania na własność, zdecydowanie częściej przedkładamy bieżące potrzeby ponad swoją przyszłość.

Obecnie coraz częściej kupuje się mieszkania pod wynajem. Taki sposób inwestowania zaowocował zmianami na rynku deweloperów. Co dzisiaj można często spotkać w ofercie? Do łask powracają zamknięte kuchnie, które pozwalają na optymalne wykorzystanie przestrzeni. Powstają również projekty z uwzględnieniem wyjścia na balkon z oddzielnej kuchni, co umożliwi stworzenie jadalni ze strefą rekreacyjną.

Sporna kwestia ostatecznego metrażu mieszkań

fot. ratmaner/bigstockphoto.com

Coraz bardziej rośnie udział mieszkań dwupokojowych

Zmianie ulega również metraż mieszkania. Duże zainteresowanie wynajmem sprawia, że deweloperzy większą część swoich inwestycji przeznaczają na dwupokojowe mieszkania. Ich powierzchnia mieści się w przedziale od 35 mkw do 60 mkw. Dzięki temu możliwe jest stworzenie odpowiednich warunków dla osób wynajmujących pojedyncze pokoje.

Mały metraż, lecz z balkonem 

Przyzwyczailiśmy się, że ważną częścią mieszkania jest balkon. O ile niegdyś nie był to mile widziany element, o tyle w dzisiejszych czasach jest wręcz obowiązkowy. Balkon powiększa niejako powierzchnię użytkową. Nie służy on już jako przechowalnia na stare przedmioty, lodówki, rowery, czy też jako suszarnia na ubrania. Z jednej strony wzrasta świadomość odpowiedzialności za estetykę przestrzeni. Z drugiej zaś nie potrzebujemy dodatkowego miejsca na gromadzenie rzeczy, ponieważ nie gromadzimy ich już tak wiele. W modzie jest tak zwany minimalizm, czyli świadome podejście do kupowania i chęć wyzbycia się nadmiaru rzeczy.

Nawet o kilkanaście metrów kwadratowych mniej 

Mieszkania należące do rodaków mają coraz mniejsze powierzchnie. Zgodnie z danymi pochodzącymi od Open Finance, już w 2017 r. obserwowano, że w przeciągu dekady przeciętne lokum deweloperskie zmalało o 8 metrów kwadratowych. Począwszy od 2006 roku powierzchnia mieszkań stale malała, ale podaż inwestycji deweloperskich rosła. Po dekadzie w większych polskich miastach powstało dużo więcej budynków mieszkalnych, niemniej jednak o mniejszym metrażu. Zmiany te posiadają różną rozpiętość. Należy jednakże mieć na uwadze, że dane zgromadzone przez GUS obejmują mieszkania, ale i domy.

Zmianie uległ także układ pomieszczeń

Nowe mieszkania z pewnością wyglądają odmiennie od tych w blokach wykonanych z wielkiej płyty. Lokale te wykonywano na ogół na planie kwadratu. W centrum usytuowany był przedpokój, wokół którego umieszczano pozostałe pomieszczenia. Dzisiaj mieszkania posiadają nieregularne kształty. Deweloperzy nie tworzą już także pokoi przechodnich, ponieważ jest to mało praktyczne rozwiązanie, które nie sprawdza się szczególnie w mieszkaniach na wynajem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *