Aspekty prawne

Co można zmienić w projekcie mieszkania od dewelopera?

0

Kupujesz nowe mieszkanie od dewelopera, ale nie do końca spełnia ono twoje oczekiwania. Chcesz przestawić ścianę działową, zmienić położenie grzejnika i gniazdek? Podpowiemy kiedy zmieniać projekt mieszkania i jak to robić aby nie zaszkodzić jego funkcjonalności.

Wybór nowego mieszkania jest ogromnym wyzwaniem. Chcielibyśmy mieszkać w miejscu idealnym. Mimo że rozkład pomieszczeń jest z góry zaprojektowany przez dewelopera, istnieje możliwość jego zmiany. Wymarzone mieszkanie deweloperskie możemy uczynić lepszym i idealnie dopasować je do naszych potrzeb, wprowadzając w nim zmiany lokatorskie. Najlepiej zgłosić się do dewelopera jak najszybciej, kiedy inwestycja jest jeszcze w budowie. Deweloper od podstaw wybuduje ścianki działowe i dopasuje układ instalacji. Dzięki temu ominie nas niepotrzebne wyburzanie i murowanie ścian od nowa, a co za tym idzie zaoszczędzimy, a także zyskamy sporo czasu. Na takie rozwiązania decyduje się coraz więcej klientów.

Rekomendacja S i jej konsekwencje

fot. goa novi/bigstockphoto.com

Przekształcając układ mieszkania za pomocą zmian mało istotnych z budowlanego punktu widzenia, ale jakże istotnych dla nas, należy zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami.

Po pierwsze, aby wprowadzić zmiany lokatorskie, należy złożyć pisemny wniosek do dewelopera, w którym uwzględnimy wszystkie nasze propozycje. Na otrzymanych rzutach nanosimy w formie opisowej i rysunkowej, co chcemy zmienić. Warto przy tym skorzystać z fachowej pomocy architekta prowadzącego inwestycję, który nam doradzi i podpowie.

Po drugie, przekształcenia, które chcemy wprowadzić, nie mogą dotyczyć elementów konstrukcyjnych i pionów instalacyjnych. Także części wspólne i zewnętrzne elementy budynku muszą zostać w stanie nienaruszonym. Niektórzy deweloperzy zastrzegają sobie również brak możliwości zmiany funkcji pomieszczeń.

Co zatem możemy zmienić? Na przykład ścianki działowe. W zasadzie ich układ można zmieniać bez ograniczeń – przesunąć, wyburzyć fragment, wprowadzić nową. Także położenie drzwi wewnętrznych jako elementu ścian działowych możemy zmieniać, np. zamurować, przesunąć, albo powiększyć. Żadnym zmianom nie podlegają jedynie główne drzwi wejściowe prowadzące z klatki schodowej.

Możemy mieć także wpływ na ostateczny układ gniazd elektrycznych, internetowych, RTV, telefonicznych czy domofonu, włączników oraz punktów świetlnych na ścianie i suficie. Warto dokładnie przemyśleć, gdzie je umiejscowić, aby były jak najbardziej praktyczne w codziennym użytkowaniu.

Deweloperzy na planach mieszkań wskazują również przykładowy układ sprzętów w kuchni czy łazience. Nie każdy jednak marzy o zlewie pod oknem czy toalecie na przeciwko drzwi do łazienki. To również możemy zmienić, ale musimy pamiętać, aby urządzenia wodno-kanalizacyjne nie znajdowały się za daleko od pionów.

Na co jeszcze mamy wpływ? Na grzejniki. Możemy zdecydować, w którym miejscu chcemy, aby się znajdowały, a także o ich wyglądzie. Jednak przy zmianach modelu grzejnika potrzebne są dodatkowe obliczenia cieplne, aby nowe urządzenie odpowiadało temu oryginalnie zaprojektowanemu.

Wiemy już, co możemy zmienić. A czego nam nie wolno, oprócz wspomnianych wcześniej drzwi wejściowych? Bezwzględnie nie możemy ingerować w układ głównej konstrukcji nośnej obiektu, czyli ściany nośne. Zmianom lokatorskim nie podlegają również okna, ich przesuwanie czy zmiana wielkości. Piony instalacyjne wod-kan, C.O., wentylacji są elementami biegnącymi przez wszystkie kondygnacje. Ich lokalizacja musi pozostać bez zmian. Nie wolno nam również wprowadzać zmian istotnych w rozumieniu prawa budowlanego, np. zmieniać sposobu użytkowania części mieszkania.

Zatem podsumowując, zmiany w projekcie najlepiej wprowadzać jak najszybciej. Najważniejsze, aby trzymać się układu pionów i przebiegu głównych instalacji oraz wytycznych w oparciu o prawo budowlane, a także założenia projektu budowlanego. Jeśli zdecydujemy się na zmiany odpowiednio wcześnie, przeniesienie łazienki w miejsce kuchni i na odwrót, czy zrobienie pokoju z aneksem kuchennym, dzięki czemu zyskamy dodatkowe pomieszczenie, nie powinny stanowić problemu. Warto o tym pomyśleć zawczasu, gdyż przearanżowanie mieszkania w momencie, kiedy w nim już zamieszkamy, może nas sporo kosztować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *