Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości i statystyki

Ceny mieszkań według raportu Emmerson Evaluation

0

W 2019 roku ceny mieszkań były rekordowo wysokie, a tendencję wzrostową widać było od wielu lat. Jednak pandemia COVID-19 zakończyła hossę na rynku mieszkaniowym. Jak ceny kształtowały się w głównych aglomeracjach: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście, Łodzi i Katowicach wraz z Aglomeracją Śląską?

Rynek mieszkaniowy w 2019 roku

Niesłabnący popyt na mieszkania spowodowany był m.in. dobrą sytuacją na rynku pracy, niskim bezrobociem, rosnącymi wynagrodzeniami i powiązanymi z tym lepszymi możliwościami oszczędzania. Mieszkania kupowano zarówno na użytek własny, jak i w ramach inwestycji. Swój udział w rosnącym popycie miało również niskie oprocentowanie, a co za tym idzie, nieopłacalność utrzymywania lokat oraz poczucie, iż inwestycje w nieruchomości są pewniejsze.

Duży popyt sprawił, że w skali jednego roku ceny mieszkań na rynku pierwotnym wzrosły średnio o ponad 10 proc., a na rynku wtórnym nawet o 14 proc. Niezmiennie najdroższe były takie miasta, jak Sopot, Warszawa i Kraków, choć w 2019 roku ceny rosły najszybciej w Szczecinie (aż 23 proc.). Także Trójmiasto mogło pochwalić się pod tym względem użymi zmianami. Mediany cen rosły tam od 16 do 20 proc.

Ceny mieszkań

Najdroższe mieszkania na rynku pierwotnym zanotowano w Sopocie. Mediana cen za 1 mkw to aż 15 000 złotych. Na najwyższym miejscu pod względem kosztu za 1 mkw mieszkania  znalazły się też nieruchomości na rynku wtórnym, za które trzeba było zapłacić średnio 9 650 zł za mkw. Nieruchomości w pozostałych częściach Trójmiasta były już znacznie tańsze, choć nadal zajmowały trzecie i czwarte miejsce w zestawieniu. Nowe mieszkanie w Gdyni to według koszt 9 070 złotych za 1 mkw  oraz 6 870 zł w przypadku lokalu z drugiej ręki. Gdańsk, choć tańszy w przypadku rynku pierwotnego (8 840 zł za mkw), okazał się bardziej kosztowny w przypadku mieszkań z drugiej ręki (7 370 zł za mkw).

Warszawa kolejny raz osiągnęła rekordowy poziom notowanych cen we wszystkich dzielnicach. Cena nowego mieszkania to koszt 10 080 zł za mkw, a używanego – ok. 9 100 zł za mkw.

Kraków z kosztem 8 510 zł za mkw na rynku pierwotnym i 7 440 zł na rynku wtórnym uplasował się na piątej pozycji. Podobnie jak w Warszawie, tak i tutaj każda część miasta zanotowała wzrost cen.

8 050 zł za mkw. za nowe mieszkanie i 6 580 za używane należało zapłacić we Wrocławiu. Stały wzrost cen na oby rynkach był wyższy niż 10% i nie ominął żadnej dzielnicy.

W Poznaniu koszty zakupu mieszkań rosły w wolniejszym tempie. 7% wzrostu na rynku pierwotnym przełożyło się na 7 560 zł za mkw, a 8 proc. na rynku wtórnym na 6 200 zł za mkw. W zależności od części miasta ceny zwiększyły się od 4 do 12 proc.

Katowice są jednym z tańszych miast w zestawieniu. Ze stosunkowo niskim wzrostem (8 proc.) mediana kosztów nowego mieszkania ukształtowała się na poziomie 6 230 zł za mkw. Za mieszkanie używane zapłacić tam trzeba było 4 650 zł za mkw – więcej o 17 proc. W pozostałych miastach aglomeracji było lepiej – 5 025 zł za mkw. na rynku pierwotnym i jedynie 3 460 zł za mkw. na wtórnym.

Również w Łodzi panowała hossa. Ceny mieszkań wzrosły średnio o 9 proc. Metr nowego mieszkania kosztował  6 070 zł, a używanego – 4 540 zł.

Ceny zakupu nieruchomości wzrosły też we wszystkich miastach regionalnych.

Źródło: emmerson-evaluation.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *