Wiadomości i statystyki

Budownictwo mieszkaniowe w pierwszych trzech kwartałach 2020 r.

0

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze danie odnośnie branży budowlanej w okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2020 roku. Pandemia koronawirusa mocno wpłynęła na sytuacje deweloperów i firm budowlanych. Jednak dane statystyczne wszystkiego jeszcze nie odzwierciedlają, gdyż więcej mieszkań oddano do użytku, ale znacząco spadło wydawanie pozwoleń na realizację nowych inwestycji mieszkaniowych.

Od stycznia do września 2020 roku do użytku oddano 156,5 tys. mieszkań. To o ponad 7 procent więcej niż w ubiegłym roku. Znaczną część mieszkań przygotowali deweloperzy, którzy odpowiedzialni byli za aż 101 tys. nowych mieszkań, aż o 11 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 r. Zwiększyła się też liczba lokali mieszkalnych wybudowanych przez prywatnych inwestorów – o 5,6 tys. więcej nowych inwestycji odnotowano w 2020 roku i było to dokładnie 52,6 tys. nieruchomości.

Zwiększyła się również powierzchnia użytkowa mieszkań. Do użytku w okresie styczeń-wrzesień 2020 oddano 13,9 mln metrów kwadratowych powierzchni. To o 6,4 proc. więcej niż rok temu. O niecałe pięć procent mniej wydano natomiast zezwoleń na nowe budowy mieszkaniowe. Sytuacja ta dotyczy zarówno budownictwa deweloperskiego, jak i indywidualnego. W konsekwencji rozpoczęto o 6 procent mniej inwestycji mieszkaniowych. Jednak szacunki wskazują, że ostateczna liczba rozpoczętych budów w tym roku nie będzie dużo niższa niż w 2019 roku. Najwięcej inwestycji realizuje się obecnie w województwie mazowieckim oraz wielkopolskim.

W opinii ekspertów stale widoczne jest 10-procentowe osłabienie rynku, które może ulec delikatnej poprawie pod koniec 2020 roku ze względu na wdrożone inwestycje samorządowe. Jednak niepewne nastroje nadal będą się utrzymywać, a to może powodować kolejne spadki. Przedłużająca się przerwa w inwestycjach publicznych oraz brak inwestycji prywatnych przy niepewności gospodarczej najprawdopodobniej spowodują, że widoczna poprawa nastąpi dopiero w czwartym kwartale 2021 roku, gdy sytuacja epidemiologiczna w całym kraju zostanie w pełni ustabilizowana i zostaną wdrożone państwowe oraz unijne środki pomocowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *