Wiadomości i statystyki

Budownictwo mieszkaniowe – dane GUS

0

Wielu ekspertów prorokowało duże zmiany w branży nieruchomości w związku z pojawianiem się pandemii koronawirusa. Jednak najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego na temat budownictwa mieszkaniowego nie potwierdzają najczarniejsza scenariusza. Widoczne są zmiany i spadki, jednak branża nie ucierpiała tak bardzo jak inne sektory gospodarki z powodu wprowadzenia różnych obostrzeń. Niemniej GUS opublikował raport dotyczący budownictwa mieszkaniowego w okresie styczeń-kwiecień 2020 roku, więc na ostateczną oceną trzeba będzie jeszcze poczekać. Pandemia tak naprawdę rozpoczęła się w połowie marca i dopiero wtedy poszczególne branże były narażone na straty.

Z raportu wynika, iż od początku roku do użytku oddano 63,2 tysiąca mieszkań, czyli prawie 3 procent mniej niż w roku ubiegłym. Jednak w samym kwietniu spadek jest już znaczący – na poziomie 22 procent. Blisko ¾ wszystkich nieruchomości zostało zrealizowanych przez deweloperów i obserwując trendy, można wnioskować, że tendencja ta powinna utrzymać się przez kolejne lata. Analizując dalej dane pod względem wpływu epidemii na budownictwo mieszkaniowe, da się zauważyć wyraźny spadek nowych projektów.  W okresie od stycznia do kwietnia o niemal 13 proc. mniej placów budowy rozpoczęło swoje prace. Natomiast w samym kwietniu spadek ten osiągnął pułap 37,8 proc. Mniej było też zgłoszeń o pozwolenie na budowę, co pozwala wysnuć wniosek, że również deweloperzy wstrzymują niektóre swoje projekty, obserwując dalszy rozwój sytuacji w branży. Niemniej brak składanych projektów budowlanych wynikać także może z niedostępności większości urzędów, które do pełnej pracy wróciły w maju.

Liang Zhang/bigstockphoto.com

Jednakże dane z kwietnia nie do końca prezentują realny wpływ epidemii na sektor budownictwa mieszkaniowego i należy poczekać kilka kolejnych miesięcy, aby uzyskać pełen obraz. Specjaliści prognozuje dalsze spadki w całej branży – zarówno budownictwa mieszkaniowego, jak i sprzedaży nowych lokali mieszkalnych. Trudniej obecnie uzyskać kredyt, wiele osób utraciło stały dochód, dlatego poważna decyzja, jaką jest zakup nieruchomości będą odkładane w czasie. Niepewna sytuacja gospodarcza oraz zagrożenie wzrostem bezrobocia zdaniem ekspertów może doprowadzić do spadku realizacji inwestycji do poziomu sprzed 2-3 lata przed epidemią. Ponadto GUS zaznaczył, że obecnie przeciętny koszt budowy 1 metra kwartowego powierzchni mieszkalnej w budownictwie wielorodzinnym wynosi 4567 zł, czyli aż o 4 proc. więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Przy większych kosztach niewielu deweloperów będzie skłonnych do realizacji swoich pierwotnych planów budowlanych, a to oznacza, że na nowe mieszkania będziemy musieli poczekać jeszcze dłużej niż do tej pory.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *