Wiadomości i statystyki

Budowa domów – najbardziej pożądane lokalizacje

0

Ostatni rok to kolejne rekordy pobijane przez deweloperów. To oni dominują na rynku w kategorii rozpoczynanych budów. Jednak aktywność małych inwestorów i budowa domów jednorodzinnych też ma się nieźle, ponieważ cena budowy może być równa cenie mieszkania w mieście. Jakie lokalizacje pod takie inwestycje Polacy wybierają najczęściej?

Główny Urząd Statystyczny wskazuje, że w roku 2018 rozpoczęto budowę 85 300 domów jednorodzinnych. Portal RynekPierwotny.pl przyjrzał się, jakie miejsca cieszą się największą popularnością wśród osób szukających działki budowlanej pod dom.

Hannamariah/bigstockphoto.com

Zebrano dane z trzydziestu powiatów i miast na prawach powiatu, na których obszarze rozpoczęto największą ilość budów domów jednorodzinnych. Najwięcej buduje się w okolicach dużych metropolii, tj. w powiecie poznańskim (1751 domów), powiecie krakowskim (1144 domy) i powiecie wrocławskim (1109 domów). Miasta, w okolicy których rozpoczęto najwięcej inwestycji, są jednocześnie jednymi z dominujących rynków nieruchomości w kraju. Budownictwo mieszkanie domów jednorodzinnych ma się dobrze również w okolicy Trójmiasta i Warszawy.

Jednak wysokie wyniki odnotowano także w okolicach mniejszych miast. I tak w powiecie kieleckim rozpoczęto budowę 1016 domów, w powiecie lubelskim 978 domów, w powiecie rzeszowskim 925 domów i w powiecie białostockim 912 domów. Lokalizacje takie wybierane są między innymi na dużo niższe ceny działek niż w okolicach metropolii. Natomiast w pobliżu dużych miast działek budowlanych szukają osoby, które za cenę mieszkania wolą zbudować dom jednorodzinny i mieć do dyspozycji o wiele większą przestrzeń.

Są jednak lokalizacje, którymi prywatni inwestorzy nie są zainteresowani, a domów jednorodzinnych właściwie się tam nie buduje. Mowa tu o powiecie gołdapskim, gdzie w zeszłym roku rozpoczęto budowę zaledwie 34 domów, głubczyckim, tu rozpoczęło się 35 inwestycji, braniewskim – 35 domów, węgorzewskim oraz bartoszyckim, gdzie zaczęto budować po 40 domów. Wymienione lokalizacje nie są atrakcyjne dla młodych ludzi, którzy raczej stąd wyjeżdżają, decydując się na zamieszkanie w okolicy większych miast.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *