Sprzedaż nieruchomości, Wiadomości i statystyki

2015 rokiem kupującego

0

Głównymi czynnikami, wpływającymi na poziom sprzedaży mieszkań na pierwotnym rynku nieruchomości, są popyt (zapotrzebowanie) oraz podaż (ilość mieszkań). Relacja między obiema wielkościami zależna jest z kolei między innymi od polityki kredytowej państwa – dostępności kredytów, funkcjonowania programów wspierających kupno mieszkań, poziomu zainteresowania potencjalnych nabywców zakupem nieruchomości, a także powodzenia deweloperskich inwestycji budowlanych.

Wielu analityków rynku nieruchomości określa rok 2015 „rokiem kupującego”. Takie prognozy wynikają przede wszystkim z przewidywanych stabilnych cen mieszkań, wyższej dostępności do kredytów hipotecznych oraz zmian w programie „Mieszkanie dla Młodych”. Ze względu na znaczną liczbę oddanych niedawno do użytku lokali mieszkalnych oraz równie dużą ilość rozpoczętych inwestycji deweloperskich, podyktowaną bardzo dobrymi wynikami w IV kwartale 2014 roku, a także sporą konkurencję, deweloperzy chcący znaleźć nabywców zarówno gotowych, jak i jeszcze budowanych mieszkań, będą zmuszeni do utrzymania dotychczas proponowanych cen sprzedaży. W celu zbycia lokali o mało popularnym metrażu (zwłaszcza dużych, 3-4 pokojowych), być może będą musieli zastosować dodatkowe zachęty w postaci rabatów, upustów lub tym podobnych akcji promocyjnych.

2015 rokiem kupujacego

fot. starush/bigstockphoto.com

Z pomocą deweloperom mogą przyjść jednak zmiany w rządowym programie „Mieszkanie dla Młodych”, mające wejść w życie w drugiej połowie bieżącego roku. Zwiększające między innymi dostęp do pomocy w sfinansowaniu zakupu mieszkania przez rodziny wielodzietne, poprzez zniesienie limitu wieku i wymogu wcześniejszego nieposiadania mieszkania, podniesienie kwoty dofinansowania wkładu własnego oraz powierzchni mieszkania objętej wsparciem, mogą przyczynić się do wzrostu zainteresowania mieszkaniami o większym metrażu (od 75 do 85 metrów kwadratowych). Nowelizacje programu mają również przyczynić się do poszerzenia grona potencjalnych kupców o osoby, które do tej pory mogły mieć problem z uzyskaniem zdolności kredytowej – możliwe będzie partycypowanie w kredycie hipotecznym osób trzecich, niespokrewnionych z kredytobiorcą.

Duże zainteresowanie udziałem w programie „Mieszkanie dla Młodych” może być spowodowane zwiększeniem od stycznia 2015 roku wymaganego wkładu własnego, w wysokości 10% wartości udzielonego kredytu (program nie wymaga dysponowania wkładem własnym). Podwyższenie progu może po części utrudnić zdobycie kredytu niektórym osobom nie mogącym skorzystać z rządowej pomocy, ograniczając nieco liczbę konsumentów zainteresowanych kupnem mieszkania, jednak z powodu niskiego poziomu stóp procentowych (ostatnia obniżka o 50 punktów bazowych miała miejsce na początku marca 2015 roku) rzeczywista dostępność kredytów hipotecznych będzie utrzymywała się na stabilnym, nieco wyższym poziomie – co w efekcie może przyczynić się nawet do zwiększenia liczby potencjalnych nabywców mieszkań.

Deweloperzy szansę na większą sprzedaż mieszkań mogą upatrywać również w klientach zainteresowanych kupnem nieruchomości w celach inwestycyjnych. Powiększające się grono osób, często dysponujących gotówką, chcących ulokować swój kapitał w mieszkaniach, przeznaczanych na przykład na wynajem, wymaga jednak dostosowania ofert sprzedażowych i wprowadzenia nowych rozwiązań marketingowych.

 

_________________________
*Rekomendacja S, wprowadzona w czerwcu 2013 roku przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, pola wymagane są oznaczone *